| Marius_Galiceanu_1999 a întrebat:

Salu,am si eu o catelusa rottweiler si vreau sa stiu daca e rasa pura sau e corcita cu alt caine.
funda!
http://olx.ro/oferta/rottweiler-ID5tapv.html

Răspuns Câştigător
| LoveForDogs2000 a răspuns:

Iti spun sincer, cunosc aceasta rasa este corcita se poate vedea clar un cunoscator va putea vedea ca are botul prea lung pentru un rotweiller, nu este pur, este metis dar zic eu ca un metis frumusel, apropo pretul ala sper ca e fantoma gen :e mult mai ieftin un caine pur de rott e in jur de 200 euro pur cu parintii puuri si pedigree

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Ala e rottweiler?
cauta pe google pui rotweiler si compara

cu siguranta e corcitura. un pui de rottweiler are culoarea blanii mult mai accentuata
un alt punct ar fi forma nasului in zona dintre nas si ochi. la rottweileri au un unghi mai accentuat

si 3, urechile sunt mai scurte si au forma diferita decat ale unui rottweiler

la 1000 e clar teapa.

sunt oferte de la 700 cu pedigree
si am vazut si la 350

| Marius_Galiceanu_1999 explică (pentru Danzell):

Am vazut si eu ca nu seamana, dar am mai intrebat baieti care au rott si au spus ca pare a fi de rasa..si pretu ala e pus de mine la misto ca sa nu sune ca nu o dau laughing

| LoveForDogs2000 a răspuns (pentru Marius_Galiceanu_1999):

Ai putea sa o dai la imperechere la rott pur si sa iti opresti de acolo o pereche mai spre pura

| Danzell a răspuns (pentru Marius_Galiceanu_1999):

Credeam ca vrei sa cumperi

| NoFeelings a răspuns:

Nu e rasa pura din moment ce nu are pedigree! Orice caine de rasa pura are pedigree,restul(majoritatea)sunt catei corciti.

Nu te supara, dar sevede pe ea ca nu are, decat, maxim, 25 la suta rott din ea.

Sper ca aceste comentarii sa nu te influenteze si sa o dai pentru a ti lua un caine de rasa.

Bafta

| ingerdemonic a răspuns (pentru NoFeelings):

Daca un caine nu are certificat de provenienta si nu are o bucata de hartie de 1 leu care face +dovada ca este rasa pura de rottweiler inseamna ca este corcitura? poti sa cumperi acest pedigree de la veterinar si til completeaza, de aici si [pretul hartiei ded 1 leru. team convins domnisoara? daca nu ma crezi uitate pe internet si informeaza-te. hai sa punem, problema altfel. x are un rottweiler curat dar fara pedigree, y are o femela tot fara [pedigree dar ambii au toate carcateristicile rasei. se imperecheaza, au pui, chiar si ei au 100% carcateristicile unui rottweiler si abropba asta si 10 veterinari. dar totusi dupa conceptia ta, sunt corcituri. bine gandesti! acei oameni sim[pli, care au un rottweiler fara pedigree dau dovada de niste oameni care iubesc animalul in sine si nu cacata aia de hartie care ii dovedeste ca este un caine de rasa cu pedigree! sunt oameni care merg la adaposturi si adopta un caine, nu e de rasa, dar au grija de ei si le ofera tot ce e mai bun. iar cainele acela, este mai mult decat multumit, de aici si recunostinta fata de stapan. crezi ca toti crescatorii au grija de acei caini perfecti, din rasa pura cu pedigree? sunt si aceea care ii inmultesc doar pentru a vinde pui, si sunt pe mana cu un veterinar care le elibereaza un certificat de pedigree, si impart profitul si dupa cateva imperechieri, femela, e izgonita de la acei crescatori?
un iubitor de animale, daca chiar se numeste iubitor, nu il intereseaza aceea bucata de hartie, ci de faptul ca cainele sau este bine si sanatos. cateodata un caine sal; vat de pe marginea drumului iti este mai recunoscator decat unul pe care l-ai luat cu perdigree, si a crecut cu de toate,.

| NoFeelings a răspuns:

Ingerdemonic,pe mine nu ma intereseaza nicio hartie, niciun act, nic o provenienta, nici nimic, in afara de :sa iubesc cainele, si sa ma iubeasca.Sa ii pot oferi o viata decenta.

Eu am adoptat un caine de la moarte,era pe moarte,perfuzii au urmat,tratament super costisitor etc.,deci chiar nu cred ca trebuie sa ma inveti tu pe mine ce inseamna sa adopti un caine si ca nu conteaza hartiile!

Hartiile acelea,cum le numesti tu,conteaza pentru unii pentru ca iti ofera multe beneficii,precum drept de monta,drept de a participa la concursuri si expozitii, si asa mai departe.

Daca e curat dar fara pedigree, adica parintii lui au avut pedigree dar lui nu i l-au eliberat stapanii, inseamna ca este pur, de rasa, altfel nu.Eu nu cred ca poti cumpara,de exemplu,cainelui meu,metis de malinois cu jack russel terrier,nu cred ca ii poti cumpara pedigree,dar pot casyiga pedigree la concursuri,pedigree tip A parca.

Nu, un rott, si orice alt caine, daca nu are pedigree si nici parintii lui, chiar daca este perfect dupa caracsteristicele rasei, nu este pur.