| anilatacr a întrebat:

Acum 2 zile mi-am cumparat un hamster auriu (este pui). Urmeaza sa plec de acasa pentu 2 zile. Credeti ca este o idee buna sa il iau cu mine? (Bine inteles, cu tot cu cușcă) Am de facut un drum de aproximativ 3 ore cu masina. ????

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E un stres în plus pentru el, de care nu are nevoie. Nici nu s-a obișnuit bine cu noul loc și deja vrei să îl plimbi prin altele. Va fi super stresat și speriat. Chiar nu ai pe nimeni, care ar putea să-i dea apă și mâncare, cât ești plecată? Cred că ar fi mai bine așa. Sau - și mai bine - îi poți da drumul prin baie sau o cameră oarecare și să-i pui pe jos mai multă mâncare (atât uscată, cât și terciuri și crudități) și un vas micuț cu apă. Iar cușca o poți lăsa pe jos deschisă, ca să poată intra și în ea, când are chef. Astfel el va putea să se plimbe în voie, să se familiarizeze cu locul, cât ești plecată, să mănânce și în general să facă ce vrea. Nu e mai fain așa, decât să fie scuturat pe drumuri intr-o cușcă pitică?
Tu în locul lui ce ai prefera?

| Elena9328 a răspuns:

Este in regulă. Atâta timp cât ii dai apă și mâncare când are nevoie.