| anilatacr a întrebat:

Acum 2 zile mi-am cumparat un hamster auriu (pui). Problema este ca timp de 2 zile voi pleca de acasa. Oare as putea sa il iau cu mine? (Cu tot cu cușcă, bine inteles) Drumul pana la destinatie este de 3 ore, cu masina.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E un stres în plus pentru el, de care nu are nevoie. Nici nu s-a obișnuit bine cu noul loc și deja vrei să îl plimbi prin altele. Va fi super stresat și speriat. Chiar nu ai pe nimeni, care ar putea să-i dea apă și mâncare, cât ești plecată? Cred că ar fi mai bine așa. Sau - și mai bine - îi poți da drumul prin baie sau o cameră oarecare și să-i pui pe jos mai multă mâncare (atât uscată, cât și terciuri și crudități) și un vas micuț cu apă. Iar cușca o poți lăsa pe jos deschisă, ca să poată intra și în ea, când are chef. Astfel el va putea să se plimbe în voie, să se familiarizeze cu locul, cât ești plecată, să mănânce și în general să facă ce vrea. Nu e mai fain așa, decât să fie scuturat pe drumuri intr-o cușcă pitică? Tu în locul lui ce ai prefera?

| sierra1 a răspuns:

Liniştit. Am si eu şi l-am plimbat fără probleme. Nu- l lăsa să stea în soare!

| AlexSalling a răspuns:

Ia-l cu tine fara probleme. Nu i se intampla nimic.

| Kogaion a răspuns:

Pai intrebarea este unde mergi, daca in acele 2 zile, vei sta la un hotel, poate respectivul hotel nu accepta animale de companie, dar la fel de bine il poti lasa in masina si mai te duci sa-i dai apa si mancare. Deci parerea mea este ca da, il poti lua cu tine.

| wpAbby a răspuns:

Poti,eu am venit in Romania in vacanta si mi am cumparat un hamster, eu locuiesc in suedia si l am tinut in masina 2 zile, cu mine.Rezista,dar este un chin pentru el, nici eu nu as fi vrut sa il iau dar nu puteam sa il las acolo.