| Tasya05 a întrebat:

Am o mare problema! Va rogg ajutati-ma! Deci, ieri dimineata m-a muscat hamsterul meu. Eu am avut 3 hamsteri, o femela si un pui. Unul dintre pui si mama lor a murit cu o zi inainte sa ma muste pe mine puiul ramas. Pe acesti hamsteri care au murit i-am gasit cu sange la gat, in cusca. Asa, a mai ramas un hamster, acela care m-a muscat pe mine. Dimineata m-a muscat si seara hamsterul a murit, iar mama si-a facut probleme si m-a dus la garda. Am ajuns la garda unde mi-a zis ca e destul de grav si unde mi-a facut un anti-titanus ( nu stiu daca asa se scrie ). A doua zi m-a trimis la un medic infectionist. Medicul nu era acolo, asa ca asisteanta m-a trimis la ploiesti, la spitalul de boli infectioase. Am ajuns si la ploiesti unde prima oara mi s-a spus ca voi fi tinuta in spital 3 zile imi v-a pune perfuzie cu un ser, si imi va face 5 vactinuri anti-rabie. Apoi mi s-a spus ca trebuie sa aduc hamsterul la medicul veterinar ca sa ii faca autopsie ca sa vada de ce suferea, iar apoi m-a trimis acasa pentru ca a spus ca nu prea ar vrea sa imi bage acel ser in mana pentru ca acela se face odata in viata si poate voi mai avea nevoie de el. S-a hotarat sa imi faca decat cele 5 vacinuri pana se va termina autopisa hamsterului pentru ca e posibil sa nu fi fost turbat. Mentionez ca hamsterul a murit dintr-o data.Cand m-a muscat pe mine, nu avea nimic, nu avea ochii rosii, dar statea cu capul in rumegus. Intrebarea mea este : Hamsterii pot avea rabie? Medicul veterinar la care l-am dus sa ii faca autopsia a zis ca nu a mai intalnit pana acum un hamster cu rabie. Dar mai e cv, mama puiului avea ochii rosi, dar era ft blanda si ea asa ii avea de cand l-am cumparat, dar puii ei nu ii avea rosii.Si mai am o intrebare: Sunt ft speriata, nu prea am incredere in acesti medicii. Deci cum v-am spus mi-a facut primul vaccin anti-rabic dar nu mi-a bagat acel ser. Credeti ca daca chiar hamsterul avea rabie se fi putut lua la mine? Si, credeti ca trebuie sa am incrdere in medicii? Credeti ca acel vaccin poate preveni o eventuala rabie? Apropo am 12 ani si luni ma voi duce din nou la ploiestii sa imi faca al 2-lea vaccin din cele 5. Va rog, sa nu va bateti joc, este cv serios! Multumesc... P. S: Poate ati mai auzit de aceasta intrebare pe care am pus-o pe celalalt cont al meu, dar vreau mai multe raspunsuri si pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Vaccinul antirabic se face de mult timp si e super eficient (exista studii la nivel international destul de credibile).
2) Despre ce fel de ser este vorba? Si eu sunt medic, si nu am auzit vreodata de vreun ser care sa se faca odata in viata. Iar la tratamentul rabiei chiar nu stiu ce ar fi putut sa iti dea. Antivirale se pot da oricand, seruri imune nu se recomanda, asa ca nu e greu de spus ce vroiau sa iti dea si daca ai inteles tu bine (se mai exprima deficitar si doctorii). Tratamentul standard in cazul tau ar trebui sa fi profilactic si sa includa cele 2 tipuri de vaccinuri: anti-tetanos si anti-rabic.
Hamsterii sunt animale create pentru cercetare, asa ca pot sa ia practic orice boala din lumea asta. Dar ca sa faca rabie trebuie sa intalneasca pe cineva cu rabie, si de obicei hamsterii nu prea au legatura cu sursele de rabie fiind tinuti in cusca. Dar faptul ca ceilalti doi pareau ucisi de asta (daca am inteles eu bine) pare sa spuna ca poate fi posibila o infectie cu rabie.
Daca aveau rabie, clar esti infectata. Asa ca fa vaccinurile alea. Daca urmezi cura de vaccinuri, sansa sa te imbolnavesti e zero. Rabia nu se insoteste neaparat de ochi rosii.
PS: sa imi spui si mie ce s-a gasit la autopsia hamsterului. Chiar sunt curios.

| Tasya05 explică:

@gyzzard, mz pentru raspuns. Si, apropo, din cate i-au spus mediici mamei, acel ser este o substanta care iti oxigeneaza sangele si elimina o posibila rabie.Acesta se face doar in cazul in care ai fost muscat de un animal care avea rabie. Mediici de la Ploiestii mi-au spus ca, nu are rost sa imi bage acest ser daca nu se stie cu exactitate ce avea hamsterul. Dar, eu am fost putin speriata pentru ca unii oamenii mi-au spus ca, s-ar putea ca acest vaccin pe care mi l-au facut mediici sa nu fie de ajuns pentru a prevenii o eventuala rabie. Dar mediici mi-au garantat ca, chiar daca hamsterul avea rabie si mi-a transmis-o, primul vaccin e de ajuns, pana cand il voi face pe al doilea. Maine ma duc iar la Ploiesti pentru al doilea vaccin si pentru a afla rezultatul autopsiei.Iti voi spune si tie rezultatul...

| gyzzard a răspuns (pentru Tasya05):

Serul ala cel mai probabil e un ser imun, care nu se recomanda decat la pacientii care au rabie activa, adica cei care au fost muscati de mult timp si deja dezvolta boala. La tine tratamentul a fost inceput la timp asa ca nu sunt probleme. Fa toate curele de vaccin antirabic si o sa fie ok.

| hiundayH771 a răspuns:

Incearca un medic veterinar http://speedvet.ro/echipa
sunt chiar buni