| DSabb a întrebat:

Am o iepuroaica care trebuie sa faca pui. Si astazi este fix o luna si o zi si nu a fatat... Are burta si a cam scormonit asternutul diin cusca ei. Se poate sa fete si mai tarziu de o luna si o zi? sau ce s-a intamplat de nu a fatat pana acum.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Se poate sa fie si stresata. Trebuie deranjata cat mai putin, si cuibul neatins pana iepurasii incep sa iasa singuri din el, altfel poate sa-i paraseasca sau sa-i manance.

| DSabb explică (pentru Zenithf):

da. pai ma duc la ea doar cand ii dau mancare si atat nu stau langa ea sa o sperii. mersi de informatii

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Faptul ca a scormonit prin cusca inseamna ca pregateste cuibul unde sa nasca. Nu ai vazut, isi smulge parul de pe piept? Foloseste parul pentru a face "patutul" puilor.
Ce rasa este? Pui de iepure sunt sensibili la cocidioza, o boala parazitara, iar uriasul belgian este cea mai sensibila rasa la aceasta boala.
Iepurii, si mai ales puii lor, trebuie feriti de umezeala, ca atunci se imbolnavesc mai usor cand este vremea umeda.

| DSabb explică (pentru Zenithf):

nu stiu rasa. am primit-o de la cineva. este gri deschis cu alb tot corpul. spre genul ala de iepure salbatic. Nu nu si-a smus parul deloc... Am mai avut iepuri cu ani in urma si atunci cand a fatat. ii manca (era o iepuroaica alba cu ochii rosii. belgiana rasa din cate stiu). Am vazut ca e cam agitata dar nu am vazut puf in coltul ei unde obisnuieste sa stea si unde a scormonit asternutul...

| klau95 a răspuns:

E posibil sa intarzie si la mine o catea a intarziat cu 15 zile..se mai intampla
Si fiecare rasa are perioada mai lunga alta mai scurta.Dar du-te la un control pentru siguranta! Cunosc un caz in care n-a fatat la timp si a operato+ca i-a murit si puii.Numai bine.

| DSabb explică:

Hei. Buna din nou! Vroiam sa anunt ca iepuroaica a fatat si ca nu mai este nici un fel de problema. Mulumesc foarte mult pentru raspunsurile acordate!

| Kst2222 a răspuns (pentru DSabb):

La cat timp a fatat dupa ce i s-a implinit?

| Aurelian_Maryan_C._1991 a răspuns:

Am si eu o iepuroiaca belgiana
care am dato la monta de 2 ori prima data am zis ca nu a luat dar acum trebuie sa fete de 2 zile si iar nu a fatat c sa fac si cu sora ei la fel mi s-a intamplat dar cu ea mai am de asteptat pana se implinesc 30 de zile (dar tot l fel a -2oara data la monta
)c sa fac

| Alexandru_Lex_1989 a răspuns:

Da mai se poate sa antrzie cam o saptamana daca e la prima fatare