| Bianca2131 a întrebat:

am 2 perusi si o colivie incapadoare, cam 50 cm lungime, cu leagan, latime de 25-30 cm, cu detoate(inclusiv lemn pe care sa stea). Problema e daca e bine sa le dau drumul prin casa.is cam speriosi dar pe fetita am pus mana pe piept, pe spate si pe codita...le-am dat drumul de 2 ori si nu s-a intamplat nimic...ar fi bine sa le dau drumul in continuare?

Răspuns Câştigător
| jackofalltrades a răspuns:

Iti recomand sa ii lasi sa zboare, insa doar in camera in care se afla colivia. Astfel ai mai mare control asupra lor. Cu zborul se vor obisnui in cateva zile, iar in colivie se vor intoarce cand o sa le fie foame.

9 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Normal ca e bine sa le dai drumu ca doar asa se va obisnui cu tine happy Ai grija sa nu-ti scape sa ti geamu inchis.
Poti dresa masculu sa vorbeasca si alte chesti sa vina pe tine pe umar, cap, mana, etc. dar femelele in general sunt mai sperioase nu stiu daca o sa se obisnuiasca cu tine avand in vedere ce ai zis mai sus ca ai pus mana pe ia dar ma mirhappy
Orcum cu timpu se vor obisnui din ce in ce mai mult cu tine asta daca nu vor fi interesati si vor sta doar impreuna.
Succes cu ei.
Daca ai nelamuriri pm.

| ketanal a răspuns:

Ideal ar fi sa-i obisnuiesti sa stea in casa si sa intre singuri in colivie. Oricum au nevoie de o ora- doua pe zi de libertate.

| Bianca2131 explică (pentru ketanal):

Iti declar raspunsul castigator maine intre 12-13 daca nu primesc pana atunci un raspuns mai bun!

| kytty12 a răspuns:

Da e bine sa le dai drumul la inceput o sa mai cada pana isi vor mai dezvolta zborul .....si vor avea si cu 50% sanse sa faca puiutzi.Ai putea sa le pui in colivie un recipient cu apa unde se vor balacii... apoi dupa ce se vor mai invata cu asta ai putea sa umpli chiuveta cu apa si sa e dai drumul prin baie se vor simti minunat dar ai grija sa fie totul inchis inclusiv capacul de la toaleta.

| Bianca2131 explică:

La inceput credeam ca nu-i chiar bine...dar cred ca le place sa zboare prin casa.

| Bianca2131 explică:

Daca numai primesc raspunsuri pana maine la 12-13 o sa declar raspunsul lui ketanal castigator.

| Bianca2131 explică:

Pai ce sa zic. fata o am doar de 4 zile si baiatu' de 8 ani.bine,de baiat nu m-am ocupat, atunci nici n-aveam calculator ca sa vad sfaturi si de aceea as dori sa vad si daca la 8 ani se mai poate imblanzi catdecat.baiatul e mai sperios... fata nu-i asa, e mai curajoasa.si baiatul a avut pereche dar acum cateva luni a murit.Deci sa le dau drumu'? Ok, am priceput dar mai vreau sa vad ce mai zic si altii

| Bianca2131 explică:

Cu baia ma gandisem...o sa caut cand ma duc la petshop sa iau mancare pentru ei.

| Bianca2131 explică:

Multumesc pentru raspunsuri! sa nu credeti insa ca cel care a primit raspunsul rastigator are cel mai bun raspuns, toti m-ati ajutat.acum le dau aproape im fiecare zi drumul. Daca as fi putut da la toti fundite ar fi fost super!