| EusebiuG a întrebat:

Incerc sa-mi dresez perusi in numar de doi baiat si fata pui destul de mici zic eu, abia incepe sa li se formeze culoarea ochiului si inca de la inceput nu au fost speriosi. Reusesc sa ii mangai pe amandoi, dar mai mult pe baiat, el se urca pe deget si sare inapoi pe bat, asta intamplanduse in colivie. Vreau sa stiu daca sunt pe drumul cel bun cu dresajul si care va fi reactia lor cand le voi da drumul prin casa?

Răspuns Câştigător
| ketanal a răspuns:

Baieteii sunt mai usor de dresat decat fetitele, ti-o spun din experienta personala. Fetitele au si mai putin chef de joaca si de stat in companie, ele sunt facute pentru a face puiuti si a avea grija de ei.

Sfatul meu e sa iei cate unu pe rand, si sa faci exercitii cu el, cate o jumatate de ora, nu mai mult pentru ca se deconcentreaza si nu mai faci nimic. In timp ce faci exercitii cu unul, pe ceilalti du-i in alta camera.

Multi crescatori, pentru a dresa pagalii le taie aripioarele, ma rog, penele de la aripioare. Mie mi se pare brutala treaba asta, pentru ca ei timp de o luna sau doua nu mai pot zbura si sunt dezorientati. Eu am folosit scotch din farmacie, cu care-i leg varfurile aripilor, acest scotch se dezlipeste singur dupa aproximativ 2 ore, scotch nu leocoplast! Si asa Kikko al meu a invatat sa stea cu noi. Pe el l-am cumparat ca avea deja 3 luni de la un magazin de animale, si nu era obisnuit cu lumea. Acum vine cu noi la masa, are farfuria lui si papa la masa cu noi, vine si curiozeaza prin farfuriile noastre, iar cand se plictiseste se duce singur in colivia lui si se baga la somnic.
Bafta!

| RockstarGms a răspuns (pentru ketanal):

Incearca sa nu il mai lasi sa manance din farfuria ta ca poate manca ce nu are voie. Al meu a murit din cauza asta

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Esti pe calea cea buna. Numai ca atunci cand sunt pereche se dreseaza mai greu. Asta este singurul inconvenient. Nu se mai ataseaza asa mult de tine, avand pereche.