| Andreyt112 a întrebat:

Am doi porumbeii mai mici, mai au câteva fire galbene si nu stiu ce sa le dau de mâncare. Astept sfaturile voastre! Mulțumesc

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din miez de pâine, poți face niște biluțe foarte mici (cam jumătate dintr-un sâmbure de cireașă). Acestea, le poți înmuia în lapte (foarte puțin). Iar, dacă nu mânâncă singuri, le deschizi ciocul și le introduci câte o "biluță" pe gât. Rând pe rând. Le vor înghiți. Ai grijă să nu-i îneci. Aștepți să o înghită, abia pe urmă îi dai un alt miez de pâine. După câteva biluțe, ori îi dai cu pipeta câțiva stropi de apă, ori îi bagi ciocul într-un mic recipient (umplut cu apă) și-l lași să bea singur. Te vei obișnui. La început, e mai dificil, mai migălos, dar dacă ai suficientă răbdare cu toți, în scurt timp își vor lua zborul. Dacă vor fi sănătoși.
Eu așa am hrănit puii de porumbei, atunci când se întâmpla să-i găsesc pe stradă. Uneori, abia așteptam să își ia zborul, dar mi-amintesc că un puișor se îmbolnăvise de variolă. Îi apăruseră niște negi (pe cioc, dar pot apărea oriunde, așa se manifestă boala). S-a vindecat, tot cu tratament. Și a plecat...

| mudokins78 a răspuns:

Uite aici un tutorial! https://www.youtube.com/watch?v=3WVLX2dDLjA
Succes!

| Andreyt112 explică (pentru mudokins78):

Asta stiu cum se hrănesc dar nu stiu ce sa le dau de mâncare