| Annamoroldi a întrebat:

Am gasit um porumbel in curte ...il pandeau pisicutele. L-am luat de acolo ai i-am pus apa si niste paine, malai. Nu parea sa aiba nici o rana, aripi rupte dar avea o problema la ochi pe care am reusit partial sa o rezolv cu Ornitil. Acum nu i se mai lipesc ochii dar ii curg uneori. Inca ii pun Ornitil. Am luat de la pet shop hrana pentru el, cu vitamine si toate cele, am si porumb si malai si seminte. Problema este ca nu mananca singur. Ciuguleste de pe jos, apuca in cioc dar nu inghite. Ii dau eu pe cioc altfel sta nemancat. Cum fac sa il conving sa manance singur.
Si a doua problema e ca nu prea zboara. Coboara de pe scaun in zbor dar nu urca inapoi.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un porumbel sănătos, nu se lasă așa ușor prins. Sănătos nu prea e, dacă nu e vioi, dacă are probleme oculare. Mulți porumbei se îmbolnăvesc în această perioadă de micoplasmoză (răcesc, din cauza ploilor). El a avut noroc că te-a găsit pe tine.
Îi poți șterge ochișorii cu ceai de mușețel sau cumperi de la farmacia umană Kanamicina Sulfat(unguent).
Încearcă să-i dai Avianprotect e un antimicrobian cu spectru larg, special pentru păsări (în special, porumbei). Câte un sfert de tabletă/zi. Costă în jur de 8 lei cutia. Mulți columbofili cu acesta își tratează porumbeii. Dacă va începe să aibă probleme respiratorii (adică, va sta cu ciocul deschis), dă-i neapărat câte un sfert de Enrofloxarom (zilnic 1/4 din tabletă, timp de 5 zile). Eu așa am tratat un porumbel, care nu mai avea șanse. Știu că există și Ornicure, dar nu se prea găsește în farmaciile veterinare.
În privința hranei, dă-i diversificată. Poți să-i dai și grâu sau arpacaș. Sau orez. Boabele de porumb sunt mult prea mari pentru el, dacă e pui. Va învăța treptat să înghită. În privința zborului, când va fi sănătos, fii sigură că va reuși să se ridice, dar acum e slăbit. Deocamdată, a ales varianta mai ușoară: coborârea. )) Sănătate puiuțului!

| Annamoroldi explică (pentru floresdemayo):

Multumesc pentru raspuns. O sa ii iau Avianprotect

| floresdemayo a răspuns (pentru Annamoroldi):

Ce face puiul?
Daca nu ai gasit medicamentul, îți voi trimite eu prin poștă, câteva tablete, dacă vrei.

| Annamoroldi explică (pentru floresdemayo):

Cam la fel...a inceput sa mai pape singur. Da din aripi si lasa impresia ca incearca sa zboare.
Doar la ochi tot are o problema. Un ochisor i se lipeste. Mai are si un suierat pe nas. Trebuie sa ajung la vet cu el. Insa am deja datorii la veterinar de la incercarea de a salva o pisica. Si sunt cam stransa.
Speram sa isi revina singur dar...

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Se poate sa fie bolnav, sa aiba un fel de,, handicap/problema" la ochi vizavi de cum s-a nascut, sa fie pe moarte sau sa fie momentan pui si sa nu fii invatat prea multe(iti dai seama de asta daca are cas la cioc, adica la colturi e ceva galben)

| lilica06 a răspuns:

Buna Anna!
Poti contacta un veterinsr pentru binele porumbelului sau il poti lasa inapoi in natura, intr-un loc linistit si poate isi va reveni. Sper ca te-am ajutat cu un mic sfat, mult succes si te pup!