| Jingle a întrebat:

Hei,

Am o rana si cei de la farmacie mi-au zis sa pun niste bandaje din acelea care nu se lipesc. Problema e ca si acestea se lipesc de rana si ma doare de mor, rana e deschisa. A fost dezinfectata si acum trebuie bandajata, dar se lipeste bandajul de ea. Ce sa folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez betadina, te dai sa acoperi cat mai mult, astepti sa se usuce si pui bandajul; betadina va usca rana si daca o vei ingriji se va reface mai repede.