Întrebare recomandată | RainboyDash a întrebat:

Azi closca si puii ei au intrat cumva in beci, unde sunt multi sobolani. Am observat asta prea tarziu si cand am fost sa ii scot un sobolan il apucase pe unul din pui de un picior. Puiul ( are vreo 2-3 saptamani, deja are pene pe aripi) are acum piciorul rupt de la baza lui. L-am separat de ceilalti pui. Rana e vizibila asa am dezinfectat zona si i-am pus pansamente. I-am intins piciorul si i-am dat apa si mancare( aici nu e o problema, poate sa bea si sa manance singur) dar mai departe nu stiu ce sa fac. Stiu ca oasele rupte se unesc dupa o perioada de timp printr-o articulatie asemanatoare genunchiului. Cat timp o sa ia asta si ce trebuie sa ii mai fac?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Poţi să-l ajuţi şi singur, fără veterinar.
Încearcă să faci două atele şi să le fixezi pe lateralele picioruşului. Ai grijă să fie dintr-un material cât mai uşor deoarece şi picioruşul lui e foarte finuţ.
Este foarte important să nu laşi piciorul întins perfect, trebuie să stea uşor flexat. Un alt aspect important ar fi poziţia ghearelor, trebuie să treci cu leucoplast sau cu ce îl bandajezi printre toate degetele astfel încât să aibă toate ghearele desfăcute iar poziţia picioruşului să fie precum ar călca pe el.
Lasă-l bandajat vreo trei săptămâni, apoi îi scoţi pansamentul şi va fi ca nou. Într-adevăr, se va chinui câteva zile până când va învăţa să ţopăie într-un picior dar apoi nu va mai avea probleme.
Dacă nu, îi poţi lăsa şi pansamentul pe care i l-ai pus acum.
Să-l ţii separat de ceilalţi pui, să ai grijă de el să nu fie călcat de ei sau de cloşcă.
Fă-i un mic ţarc şi pune-i iarbă verde să se simtă cât mai bine şi ai grijă să aibă mereu apă rece şi suficientă mâncare.
Pa-pa.

7 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Daca a fost muscat de sobolan este posibil sa fie si infectata rana respectiva. trebuie sa il duci urgent la veterinar pentru ca el stie cel mai bine ce trebuie facut happy

| 123lalala a răspuns:

Ca sa stii ca e in siguranta puiul, cel mai bine cauta pe cineva care are cat de cat habar de medicina. Asa va fi cel mai bine, sau daca nu documenteaza-te de pe interenetwinking fundita?

| RainboyDash explică (pentru 123lalala):

Fundita pentru ce, mai exact? raised eyebrows

| 123lalala a răspuns (pentru RainboyDash):

Nu sunt medic! sa iti pun cum se trateaza un pui si de aceea ti-am spus sa chemi pe cineva sau sa te informezi! tongue
P.S pastreazati funda!

| 123lalala a răspuns (pentru 123lalala):

Spun*

| RainboyDash explică (pentru 123lalala):

Imi pare rau. Dar am cerut ajutorul celor care stiu. Apelez la siteul asta pentru ca nu am gasit nimic pe internet si sunt convins ca am cat de cat habar despre medicina chiar eu ca sa pot sa il tin in viata 2 zile.

| Maria112 a răspuns:

Pai eu zic sa il tii in casa pana se vindeca oricat de lunga ar fi perioada.