| torsi a întrebat:

Am nevoie de cat mai multe filme si carti (numai titlul) despre Al doilea razboi mondial / Holocaust.

va multumesc big grin

P.S. : am ales categoria aceasta pentru ca hobiul meu este holocaustul si al doilea razb mondial.

Răspuns Câştigător
| zahre a răspuns:

Filme:,,Lista diavolului", ''Lista lui Schindler'', ''Auschwitz:Nazistii si Solutia Finala'', ''Alegerea Sofiei'', ''Din cenusa(Out of the Ashes)'', ''Anne Frank:Intreaga poveste'', ''Pianistul'', ''Au revoir les Enfants''. Carti-''Evrei, treceti Nistrul ''- Sonia Palty, ''Se numea Sarah''-Tatiana de Rosnay, '' Capesius, farmacistul de la Auschwitz''-Dieter Schiesak, '' Mai este oare acesta un om?''-primo levi, ''Am fost medic la Auschwitz 2''Miklos Nyiszli.P.S Si eu am exact aceeasi pasiune ca tine.

| torsi explică (pentru zahre):

Iti multumesc foarte mult.winking

| zahre a răspuns (pentru torsi):

Cu multa pacere.Si multumesc mult, mult pentru fundita

| torsi explică (pentru zahre):

Nu ai pentru ce!

5 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Buna! happy
O carte despre al doilea razboi se numeste "Baiatul cu pijamale in dungi" in care autorul povesteste povestea unui copil care se afla la incshisoarea din Aushwitz, povestea lui de viata!

| Arnautu1999 a răspuns:

Daca vrei carti cu viata uni soldat german din al doilea razboi mondil iti sugerez "Swen Hassel' (autorul) si de la el vei vedea mai multe carti, is faine!