| anonim_4396 a întrebat:

Ne intoarcem la holocaust, asta e, ma doare tare, de vreme ce am intrat in posesia unor materiale revizioniste. Ce stiti de notiunea de holocaust? De ce oare se discuta atat de mult si fara cine stie ce probe despre holocaustul evreilor in timpul celui de-al doilea razboi mondial si nu se aminteste mai nimic despre holocaustul din Rwanda, de holocaustul armenilor sau de holocaustul amerindienilor? Sunt mai prejos? Sau sunt mai reale?

12 răspunsuri:
| Nastasia a răspuns:

Evreii stiu sa-si vanda foarte bine povestea dramatica pe care au trait-o in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial si, pe deasupra au parte si de sprijinl "culturii" americane consumata de multi dintre noi.
Nu aprob actiunile de genocid pe care Germania perioadei respective le considera legitime, insa lasand la o parte popularitatea creata de mass-media, mai ales, sunt multe exemple in istorie de care ar trebui sa ne amintin: foametea din URSS, genocidurile comandatate de Stalin, problema kurzilor, etc., pe langa cele pe care le-ai amintit tu mai sus si, care ar trebui sa beneficieze de aceeasi atentie.

| Klara a răspuns:

Holocaustul persista, continua...ganditi-va la saracii polonezi ce sunt bagati la cuptor ca apoi sa ajunga pe tejghea la brutarie... of, Doamne... rolling eyes

| Brigitta a răspuns:

In liceul meu se tinea in fiecare an prin aprilie Ziua Holocaustului (cred ca si acum se mai respecta). Cand eram in clasa a 12a am participat si eu la prezentari si organizare. Atunci am aflat mai multe despre Genocidul armean, Holocaustul african, cel cambodgian si cel ruandez.
Insa ceea ce numim noi holocaustul evreilor de fapt nu era doar al evreilor, atunci au murit milione de prizonieri de razboi sovietici, 500. 000 de rromi, toti cei cu vreun handicap, toti cei din opozitie, toti cei de alte religii sau orientari sexuale decat cele acceptate.
Chiar daca numarul oamenilor ucisi in Rwanda (1 milion) sau cei armeni (intre 1mil 500mii si 2 mil 500 mii) este mai mic sufletele nu se pot cantari sad
Nu inteleg ce vrei sa zici prin ``fara probe`` sau ``sunt mai reale``...
Sigur nu pot verifica daca este adevarat ce se zice si se scrie despre toate masacrele dar nu mai vreau sa ma uit in viata mea la portretele oamenilor iar apoi la filmulete despre ei gazati, impuscati, arsi, poze cu copii batuti mar si infometati, mult sange, multe gloante in frunte, amintiri despre cadavre facute sapun...

| Dragosgan a răspuns:

Pai @dumnezeu, holocaustul germanilor, in al doilea razboi mondial a fost pe vreme de razboi si au pierit mult mai multi decat in alte holocausturi. Dar poate au facut si evreii mai mult caz ca ceilalti, dar macarar pe un motiv intemeiat. Oricum, ca o curiozitate, cel mai rau holocaust a fost cel al evreilor.Raspunsul e simplubig grinictatorul isi considera rasa pura...si de fapt in zilele noastre se dovedeste ca chiar asa si e...winking

| lora_9285 a răspuns:

@dumnezeu cum zici ca, se discuta ata despre holocaustul evreilor care nu au cine stie ce "probe"? Dar cifra mortilor evrei, din timpul celui de-al doilea razboi mondial, nu are semnificatie pentru tine? 6 milioane de evrei morti, este putin?
Sigur ca, ar trebui amintit si de holocaustul celorlalte etnii. Oameni nevinvati, au fost cu totii! Poate, putini stiu ca, in holocaustul din Rwanda au murit 800, 000 de oameni. Iar de holocaustul ameridienilor, nu aminteste nimeni pentru ca, nimeni nu-i vroiau pe pamanturile lor.Probabi nu se cunoaste cati au murit. Despre holocaustul armenilor, tot asa. Nu se prea aminteste. Macar sa se stie faptul ca, mereu au fost divergente pe principii etnice si religioase, in care au murit multi oameni. Da, este o nedreptate sa nu se prea discute de ceilalti. Toti trebuie sa invatam ca, tot ce s-a intamplat in decursul istoriei omenirii, se datoreaza omului, care este dusmanul natural al propiei specii.

| lora_9285 a răspuns:

Da, ai dreptate! Cifra a fost corectata mai sus. Dar eu, tot nu am inteles de ce ai spus despre holocaustul evreilor ca, nu au cine stie ce probe.
(Cand raspund la intrebari, nu citesc ce au scris ceilalti. Citesc dupa ce-mi trimit raspunsul) happy

| eyline a răspuns:

Curiozitatea omului nu are limite...De odata ce ei ne vorbesc despre o ramura a Holocaustului iar noi devenim pasionati de acest subiect, se presupune ca ne vom documenta in prealabil. Poate ca nu au insistat prea mult pe eveniment si au ales ce le era mai usor.
In fiecare an, in liceul meu, sarbatorim Holocaustul. La fel ca si anii precedenti, in acest an, am fost membra a acestei organizatii, cu o tema foarte captivanta, aleasa individual. Era despre "COPIII EVREI", victime initiate in viata, vremelnic, prin suferinta.
Acum as putea intreba si eu...de ce nimeni nu amiteste si de acesti copii, avand in vedere ca nu se faceau diferente, intre ei si adulti, atunci cand venea vorba de chinuri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@dragos - tu, personal, ce stii de vreunul din lucrurile despre care am facut referire in intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@dumnezeu nu le da stupid ca sunt mici si incearca si ei sa raspunda la intrebari, pe viitor nu-ti vor mai raspunde, eu n-am dat nici un stupid de cand sunt pe TPU, NICIUNUL, NICI MACAR NEFOLOSITOR.
HOLOCAUST - sacrificiu prin foc.
O sa avem o istorie vai mama ei, asta s-a intamplat si cu Biblia (de aceea multe pasaje nu sunt la locul care ar trebui sa fie ), urmasii nostri nu vor sti adevarurile adevarate, toate adevarurle istorice sunt in functie de modul de guvernare si cum se plimba puterile pe mapamond, mairile organizatii si uniuni pot dispune schimbarea scriptica a evenimentelor dupa bunul lor plac.
De altfel parca si in Biblie scria undeva despre cineva ca i-a fost sters numele din istorie, deci nimic nou sub soare.
Daca vorbim despre amerindieni ajungem la aceeasi putere cu "drepturi " asta in loc de post scriptum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nu trebuie sa-ti scriu, din cauza aceasta pentru ca etc etc, nu se vorbeste despre Rwuanda Armeni si toti cat au fost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lora - cifra a fost de mult corectata. 6 milioane?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnul Dumnezeul meu! lumea prefera sa tina minte holocausturile prezentate in poze si imagini nu unele care s-au intamplat acum acum 200-1000 de ani in care nu a fost implicat nici un strabunic sau nu apare nici o poza cu sute de oameni morti. asta e firea omeneasca...instinctul de turma! si in afara de asta lumea ar trebui sa stie ca in al doilea razboi mondial Stalin a omorat de 3 ori mai multi evrei ca Hitler! In germania nu auzi de Hitler, in Rusia sunt statui cu Stalin...