| Alexandru_Regulas_1990 a întrebat:

Salut, am o intrebare, am o catea de ciobanesc german in varsta de 4 ani, este desteapta, adica asculta cand ii spun nu e voie, sau vino aici, nu intra in casa nici daca vreau sa o bag fiindca am certat-o odata, si e destul de strengara, adica, cand face prostii, se tot intoarce pe langa mine, se tot mataie, sau daca vede ca sunt nervos, nu prea vine la mine, doar daca strig tare si raspicat.
Ideea este, as mai putea sa o dresez de la varsta asta? Comenzi de genul: stai, sezi, culcat, asteapta, lasa jos, musca, atac, gata, vino, liber, etc!
Acum 2 ani am invatat-o sa sada, in 3 zile am tot repetat asta si stia, si ii dadeam ca recompensa pedigree, insa s-a invatat prost doar la pedigree, sade, inclusiv acum, sau la mancare.
Ce credeti, am sanse sa o dresez?

2 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Ciobanescul german e unul dintre cei mai destepti caini, nu degeaba politia ii dreseaza pentru diverse operatiuni. Asa ca e normal ca si cateaua ta sa fie foarte receptiva. Eu zic sa continui sa incerci sa o inveti diverse lucruri. Daca te ocupi putin de ea sigur o sa invete, e tanara la 4 ani

| Alexandru_Regulas_1990 explică:

Ok, mersi!