| cZ2gxyiziz a întrebat:

Salut! Am o intrebare. Am un caine in varsta de 5 luni care la pisici latra si maraie dar si la alte animale de exemplu la alti caini mai sare la bataie dar nu la toti. Noaptea cand intra cineva in curte maraie si latra si. Ziua cand intra cineva in curte doar vrea sa se joace cu el. O sa fie un caine rau? Si cam in cat timp ar putea deveni mai rau? Si cum il pot face mai rau? Va rog sa imi raspundeti! Multumesc!

3 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Este un cățel normal. Cu timpul, va considera curtea ca fiind a lui. Nu trebuie să îl faci "mai rău". Rolul lui este să te atenționeze asupra unui potențial pericol, nu să rupă animalele sau oamenii în două.
Și, mai încetează să repeți într-una "mai rău". Ce ai, pitici pe creier?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ia o zgarda cu socuri electrice. Când face ceva care consideri ca nu trebuie, îi dai cate un șoc mic.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Pai din câte am văzut eu aproape toți câini alerga după pisici ei și bătaia între câini mereu a fost la fel și cu pisicile nu știu ce au de se bat între ei nu am înțeles asta cu bătaia între pisica și câini el vrea săte protejeze săte apere de asta uneori lăsată la oamenii animale câini au un simț și simte pericolul și un om când vor să-ți facă rău și de asta latră la uni oamenii și animale nu știu de ce vrei să-l faci mai mai rău da nu-i deloc bine să-l faci mai rău lasă să fie așa cum este el nu-l face rău cel mai bine ar fi să-l înveți disciplină sa nu mai fie agresiv și sa fie jucăuș o sa faci o greșeală imensă dacă o să-l faci rău poate sa se dea și la tine dacă devine foarte agresiv și nu o sa fie bine deloc disciplineazăl educăl și ai grija de el.