Întrebare recomandată | ygr3ku a întrebat:

Am o intrebare destul de grea pentru voi. Locuiesc in Germania si vreau sa merg la pescuit pe Rin, pe malul frantuzesc (am deja permis de pescuit francez, dar nu stiu o boaba de franceza). Intrebarea e: care sunt sectoarele pe care se poate pescui NOAPTEA, pe Rin (Rin-ul de sus sau Haut-Rhin, sector 68, in franceza), pentru rapitor si/sau crap? Ziua pot pescui oriunde, dar vreau sa merg si noaptea. Gasesc o gramada de info in franceza sau germana, dar google translate ma dezamageste la fiecare traducere. Buchet de funde pentru raspunsul cel mai complet/elocvent. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| kanechy a răspuns:

Rin-ul de sus - rapitor+ crap
Haut- Rhin - crap
Mai bine pescuiesti somn la Bad Honnef in Bonn sau un alt loc foarte bun este Sieg-ul in Rin.
FUNDA?

| ygr3ku explică (pentru kanechy):

1. Haut-Rhin e acelasi lucru cu "RIN-ul de sus".
2. Ma intereseaza sectorul pe care se poate pescui noaptea, gen km 200 -> km 210.
3. NU pot pescui in Germania, caci imi trebuie permis (care inseamna urmarea unui curs identic cu cel pentru scoala de soferi, urmat deun test scris/practic, apoi plata permisului), care costa 130 euro (scoala) plus 25 euro minim pentru permisul in sine. Iar cursurile se fac 1-2 ori pe an si dureaza 2-3 luni.
Daca ma poti ajuta cu info legat de cum sa iau permisul de pescuit in Germania fara sa fac scoala, pe langa funda dau si o lada de bere plus o zi de pescuit, asta pe langa funda implicita big grinwinking

| pantalon05gug a răspuns (pentru ygr3ku):

Salut ai reusit sa ti faci permisul fara scoala daca da zi-mi si mie pontul mersi