| floryn05 a întrebat:

am o pereche de perusi care sau imperecheat apoi femela a depus 5 oua din care 3 oua au avut puii morti in ele cand m-am uitat la ele prima data ouale erau cignite si se auzeau puii cum dateau cu ciocul sa iasa apoi a doua zi cand m-am uitat sa vad daca au esit pui, acele oua care erau ciognite nu mai eclozau si intr-un final m-am uitat intr-un ou si cand colo pui erau deja morti in ele ouale erau reci si pui nu mai dateau semne de viata din ce cauza credeti ca puii au murit in ou pana sa apuce sa iasa femela nu ma fusese imperecheata in nainte cand am cumparato era pui dar nu stiu de ce au murit puii in ou in urma cu o zi pana sa iasa se poate datora cauzei ca i-am pusa prea putin rumegus? i-am pus un pumn de rumegu pana sa inceapa sa depuna ouale apoi dupa ce le depus femela a inceput sa imprastie rumegusul in colturi la cusa iar gaura accea care a depus ouale in ea ramases gola si le depus pe acel lemn nu vroia sub nici un fele sa lase rumegusul acolo unde il puneam eu si il imprastia in toate partile.dau fund celui mai bun raspuns!

1 răspuns:
| QuiPp a răspuns:

Si eu am avut perusi, faceau foarte multe oua pe saptamana, insa ai mei erau mai ciudati. spargeau ouale si le mancau O.O, oricum stai calm/a o sa mai faca oua.