| Quazar a întrebat:

Salut. Am o problema. Am prea multi caini. Mi-a fost mila sa-i arunc de mici si nici nu a vrut nimeni. Sunt chiar frumosi. Una are rude pe la vulpi si arata ca o vulpe laughing. Intrebarea mea e daca stiti ce as putea face. Sa-i duc la un adapost? Stiti unul prin Constanta sau Slobozia? Nu vreau sa-i arunc. Mi-e mila de ei.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dă un anunț local că îi donezi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, ei oare simt că vrei să-i abandonezi? :(
Nu-i duce la adăpostul din cadrul primariei orasului tău, fiindcă in 7 zile vor fi eutanasiati (morti), eutanasierea e un termen prea blând pe lângă masacrul ce are loc in unele adăposturi din țară.
Cauta pe Facebook grupuri cu iubitori de animale, fă-le poze, filmări scurte, dai câteva detalii despre ei și poate că le găsesti stăpâni, care le oferă mai multă iubire. Câți căței ai? De ce nu i-ai dus la castrat (sunt si centre, unde castrările sunt gratuite, trebuia să ceri informatii unui veterinar și ți-ar fi spus), pentru a evita înmulțirea?
Nu stiu cum te poți despărti, cu atata usurintă, de niste suflete pe care le-ai crescut de mici și care s-au inmultit, probabil, tot din vina ta, fiindcă nu ai fost destul de responsabil...
Posibilitati existau: https://www.facebook.com/......7471051212

Îmi pare rău pentru ei... :(

https://www.facebook.com/AdoptiiAnimaleConstanta

https://www.facebook.com/AdapostAnimaleConstanta

| ElenaDaniela98 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu e vorba aici dacă ii iubește, eu am cunoscut oameni care nu iubeau animalele și ii aruncau direct, nu mai pierdeau timpul să se intereseze de un loc unde le este mai bine dacă tu nu mai ai posibilitatea să ii crești. Ii iubești atât de mult, ajungi să ai unul, doi, trei, zece... poate nu le mai faci fata. Și faci tot posibilul să ajungă undeva unde le este mult mai bine decât în curtea ta. Hai să trecem puțin informațiile prin filtrul gândirii și să gândim rațional, pe lângă a gândi cu inima. Nu a zis nimeni ca este ușor, dar iti dai silința să ii duci undeva unde sunt iubiți și îngrijiti, hai să ii blamam pe oamenii care chiar nu au suflet și arunca niște pui, nou născuți pe unde apuca...așa da, te înțeleg perfect. Dar când vine vorba de adăpost, pentru asta sunt făcute, pentru ca exista oameni care nu se mai pot descurca cu ei și totuși vor să fie ingrijiti în continuare de cineva
Te pup și te îmbrățișez, sunt convinsă ca ești o persoana minunata, dar hai să ne punem și în locul celorlalți înainte să ii judecam

| floresdemayo a răspuns (pentru ElenaDaniela98):

Da, haide să gândim logic! Adevarul e ca cei mai multi sunt iresponsabili, ii adoptă din milă, fiindcă stau la curți, apoi ii lasa se se inmulteasca in nestire, iar când se plictisesc, se gandesc să ii plaseze, că au obosit să le mai poarte de grijă.
Adăposturile de stat inseamna moartea lor. Hingherii unde ii duc? In adăpost! Și din adăpost, conform legii 258/ 2013, art 7, dacă nu sunt adoptati in termen de 7 zile (14 zile, cel mult, cu noua modificare), vor fi eutanasiati. Câți câini crezi că sunt adoptati săptâmânal, din câteva sute?
Adăposturile private, de care se ingrijesc ONG-urile, sunt full. Multe, dacă le va contacta, o să-i spună că nu au locuri, fiindca si ei, la rândul lor, au destui catei, care sunt in tranzit, carora le cauta stăpâni, prin Romania, Germania, pe unde apucă.
Sunt unii care adopta caini si pisici, ii lăsa sa se inmulteasca (desi au posibilitatea castrarii gratuite) si ii hranesc numai din donații, donatii cu care isi hranesc mai mult animalele din curți, donatii de care beneficiaza in interes personal. Cunosc cazuri reale, de caini flamanzi si necajiti, care au proprietari! Dar daca se renunta la ei, inseamna renuntarea la donații. Când acestea nu vor mai veni in numar considerabil, ori deloc, probabil că vor renunța cu destulă ușurinta la cei care ii iubeau neconditionat si abia asteptau sa le vadă prezența.

| anonimg a răspuns:

Poti sa pui aceasta intrebare pe site-ul primariei tale. Adapost pentru caini gasesti pe net in judetul tau.
Trebuie neaparat sa-i sterilizezi ca sa nu mai faca pui.

| RobertMoon a răspuns:

Cauti pe net un adapost din zona orasului tau sau le faci poze si ii pui pe Olx la donatii animale big grin

| MariaQuenn27 a răspuns:

Dui la adăpostul pentru animale

| Kindofkend a răspuns:

Pai ai putea in primul rand sa iti intrebi rudele ai prietenii daca vor cel putin un caine si in caz ca nu rezolvi asa in cel mai rau caz ii duci la adapost.

| Alexxallexx a răspuns:

Intra pe Facebook sunt organizatii care ajuta animalele. Si ceri acolo sfaturi