| Mario9899 a întrebat:

Salut, am o problema grava cu un caine de 8 saptamani pe care l-am dus la veterinar sa ii faca injectii dar veterinarul nu mi-a dat mari sanse.
Simptome: diaree, picioarele din spate nu au forta si nu poate merge si nu respira aproape deloc.
Acum e aproape pe moarte.
Orice idee e bine venita.

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înseamnă că are Boala lui Care (jigodie) sau parvoviroză.
Caută urgent un veterinar și roagă-l ă-i facă vaccinurile de urgență, CANGLOB sau STANGLOB, care ajută organismul să producă anticorpi împotriva virusului care produce boala mortală. Nu sunt vaccinuri obișnuite, care se fac anual. E vorba de un ser special. Ar fi trebuit ținut cu perfuzii nonstop, multe vitamine, iar dacă poți, solicită să fie internat la cabinet.
Încearcă așa, e ultima șansă de a-l salva! Unii câini au supraviețuit datorită acestui vaccin, care se face timp de câteva zile. Dumnezeu să-i ajute!
Altadata să-ți vaccinezi cățeii la timp, e mai ușor să previi decât să tratezi. Și costurile sunt mai mici.