| xeon a întrebat:

Am o problema urgent si sper ca pot primi pareri la subiect, problema nu este la mine ci este la cainele meu care are 9 luni credbig grin... oricum ceva pe langa. Am un ciobanesc german si de ceva timp cand ii dau de mancare face destul de urat,incepe sa maraie si chiar daca nu e nimeni in preajma lui cand manaca face foarte urat "parca ar fi posedat", o data si-a muscat coada, dar in restul timpului e ok ma pot juca cu el,dar exceptie cand manaca,deja imi este frica ce as putea sa fac? sfaturi parerei? probabil are vreo boala, traume?

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Daca il observi cand face asa, inseamna ca esti prin apropiere. Nu te recunoaste ca seful lui de haita si maraie ca sa-ti atraga atentia sa nu cumva sa te dai la mancarea lui. In plus, mirosul lui e foarte fin si poate simti alti caini pe o raza de peste 1 km.

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Isi apara mancarea de eventuali intrusi, emitand semnale de avertizare. Daca tot ai un astfel de caine, de ce nu il dai la dresaj?

| xeon explică (pentru Empathizer):

M-am gandit si la chestia asta, dar nu este adevarat, pentru ca ii las mancarea si este total singur, nimeni in jurul lui si face asa..ideisad..nu cred ca am atatia bani ca sa pot sa il dau pe mana cuivabig grin.eu incerc, dar nu am tot timpul din lume pentru ca in majoritatea timpului sunt plecat si el ramane cu parintii mei acasa. In restul timpului este foarte jucaus si bine dispushappy, si da cred ca iar trebuie un dresaj. Poti sa imi zici o persoana, cat costa, cat timp etc.happy..cat mai multe pareri va rog.

| Empathizer a răspuns (pentru xeon):

Daca il observi cand face asa, inseamna ca esti prin apropiere. Nu te recunoaste ca seful lui de haita si maraie ca sa-ti atraga atentia sa nu cumva sa te dai la mancarea lui. In plus, mirosul lui e foarte fin si poate simti alti caini pe o raza de peste 1 km.