| Fiveboy5 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat pentru alegerea unui caine de curte... Dintre cainii de rasa, care credeti ca suporta mai bine iernile geroase si verile fierbinti de la noi din tara...Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ReTz a răspuns:

Salut, in primul rand trebuie sa stii ce fel de caine vrei(paza si protectie sau prietenos si jucaus).Eu de curand mi-am luat un CIOBANESC DE BUCOVINA, se dezvolta foarte repede, si se acomodeaza la fel de repede cu curtea/gradina.In general cainii ciobanesti: de Bucovina, de Berna, Mioritic, Carpatin, Caucazian si care or mai fii, sunt blanosi si lor chiar le place figul, gerul, si se impaca mai greu cu caldura(canicula)insa daca le schimbi apa de 4-5 ori pe zi rece si au un loc cu umbra nu e o problema.Caini care sa reziste vara insa, sunt cainii cu blana putina gen Doberman, Pitbull, Amstaff, Bull Terrier si mai sunt cateva.Eu mi-am luat CRB pentru paza si protectie, si din cauza ca sunt caini rezistenti la schimbari de temperatura, in general pe vreme de ploaie/frig, lor chiar le place.Asta avand in vedere ca stau intr-o zona aproape de munte iar iarna sunt minus 20 si ceva de grade.In principiu, ti-am spus, depinde ce fel de caine vrei.

| Fiveboy5 explică (pentru ReTz):

Multumesc mult!

1 răspuns: