| jiustinian122004 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Acum 1 an si jumatate am luat un caine de rasa rottweiler. Când a crescut mare, adica la 1 an jumate, mie mi se pare ca e corcitură. Tata insistă sa-mi zica ca e rasa pura, insa eu cred ca e curcitura. Tin sa precizez ca are o pata alba pe piept si parca parca e cam fricos + ca seamana la statura cu un caine normal, deci nu are pieptu-n fata si picioarele paralele, sta ca un caine normal cand latra.
Aici cateva poze cu ea: https://imgur.com/a/xu2Az
Aici cateva poze cu parintii ei: https://imgur.com/a/dktrl
Imi puteti zice daca e rasa pura sau corcitura? Vreau sa raspunda cei care se pricep foarte bine. Dau Fundă????

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

De ce să te mint m-am uitat cam la câteva poze cu rottweileri pe net dar, cam toți par bursuci la față, au piept, muschii laterali iar cele 2 puncte la ochii sunt mai mici decat la al tău.
Al tău parcă are botul mai lung puțin decât cei de pe net.
Și zici că are un alb la gât sau pe piept?
M-am uitat atent și toți rottweileri rasă pură nu au un gram de fir de păr alb nici pe piept sau măcar la gât deci presupun că este o regulă. Nu are de unde să moștenească acele fire decât din amestec cu altă rasă este totuși un indiciu.
Nu știu coada are fire de păr alb prin ea?

Drept să-ți spun am găsit câteva rase amestecate cu rottweileri care au puțin păr alb la gât or pe piept.
Este vorba de Rottweiler amestecat cu bernese mountain.

Iar în continuare alt tip de încrucișare ar putea fi dintre Rottweiler și Blue Heeler.
am să îți trimit câteva linkuri cu site-uri din afară care adoptă sau vând tot felul de câini, unii specifică că sunt încrucișați.
Dacă dai mai jos pe site și scrie acolo
Breed: Rottweiler cu Blue Heeler.

Celălant rottweiler încrucișat cu rasa bernese mountain am să îți spun să cauți.

Mai mult de atât nu pot să te ajut cu alte indici, am încercat cât am putut. Acu vezi și tu cum se dezvoltă pune pe el mușchi sau rămâne așa ca un câine obișnuit.
De obicei la 3 ani sunt făcuți bine

Numai bine!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă seamănă cu ăștia, https://www.google.com/......ps?/search
...e rottweiler.
Câinii fără pedigree NU sunt câini de rasă, oricât de bine ar semăna ei cu alte exemplare din rasa respectivă. „Pedigree-ul este un certificat de naştere cu ascendenţă pe mai multe generaţii şi este singurul act care dovedeşte puritatea rasei", informează ACHR.

| Legion7X a răspuns:

Https://www.adoptapet.com/pet/12942905-regina-saskatchewan-rottweiler-mix

Observă atent o pată mică albă pe piept
exact ca al tău.

| ziftode a răspuns:

Unul dintre putinele lucruri pe care le stiu despre potaile de rasa e ca, corciturile de rottweiler sunt periculosi pentru ca sunt mai agresivi decat aia de rasa pura, daca tu zici a e fricos...

insa mers la veterinar e sfant, cum a spus Andrei, aia stiu fiecare chichita in domeniuwinking

| Andrei2888328818 a răspuns:

Du te cu el la un medic veterinar si el o sa ti spuna sigur