| Robert2k0455 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare în legătură cu rasa de câini pitbull, eu am un pitbull de 9 luni și as vrea sa știu la ce varsta il pot da la catea sa facă pui,= și cat costa mai exact un pui de pitbull

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti penibil daca ăsta e motivul pentru care l-ai luat, ca sa scoti bani de pe urma lui.

| Denisa0954 a răspuns:

Ca sa poti vinde pui, mai întâi trebuie sa ai câinele cu pedigree si sa ai canisa autorizată. La fel si femela cu care vrei sa il împerechezi. Ma indoiesc ca îndeplinești toate condițiile. Apoi, de ce te intereseaza mai mult cat costa puii si asa mai departe, si nu te intereseaza viata cainelui tau, pe Care se presupune că îl iubești. De ce nu te intereseaza care e varsta optimă pentru castrare ca sa fie un cățel sănătos și să l ai langa tine cat mai multi ani? A, ca l ai luat ca sa faci bani de pe urma lui.

| Robert2k0455 explică (pentru Denisa0954):

Cauta pe insta _Athos_2526 si vezi dacă este un caine iubit sau nu, și pe viitor sa înveți sa nu iti mai dai o opinia asa proasta dacă nu ai nici măcar un habar despre viata câinelui

| Denisa0954 a răspuns (pentru Robert2k0455):

Nu am zis ca nu l iubesti. Din moment ce ai pus aici o intrebare, asteapta te la orice răspuns.
In continuare imi mentin parerea fata de decizia ta si a oricărui alt om care dorește să si dea animalul la monta pentru a vinde puii ca sa faca bani.

| hacktek a răspuns:

Raspunsul scurt la intrebarea ta este:
Nu il da la monta decat dupa ce implineste varsta de minim doi ani.
Pe de alta parte, Denisa0954 a punctat bine:
Vrei sa castigi bani de pe urma cainelui, dar este o modalitate josnica. Nu te lacomi, nu te injosi sa chinui o fiinta vie, sa produca pentru tine. La fecare monta poti sa iti alegi un pui, care iti revine tie, pe care sa il cresti, sau sa il vinzi. Nu te astepta sa castigi bani asa. Pretul pe care il recomand eu pentru vanzare este pretul vaccinelor facute puiului plus ceva simbolic pe deasupra.
Eu personal pot sa donez cate doi pui de pittbull pe an, nu am nevoie de bani ci doar sa stiu ca vor avea viata buna unde ii dau.
Nu sunt de acord cu castrarea, ci mai degraba cu responsabilizarea stapanilor cainilor.
Nu il dai la monta inainte sa ai deja cui sa dai eventualul pui.