| Elena298 a întrebat:

Salut, am si eu o problema, pisica mea are un an, am luat-o acum 5 luni de zile si eu stau in Anglia si in spate avem curte. Ea mai mereu e pe afara ii place sa se plimbe, astazi eram in casa si am auzit cum mieuna, cum ca s-ar bate cu altcineva, am iesit afara si era o pisica cam la fel ca ea doar ca mai rapida, pisica mea nu stie sa se bata, e foarte speriata a muscat-o de ureche si schiopateaza, ce ar trebui sa fac sa previn astfel de incidente? In casa nu pot sa o tin mereu si pisica asta care vine sare gardul, ca sa intre in curtea mea, ce at trebui sa fac sa nu mai existe incidentlu asta? Multumesc

2 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Tine-o in casa tot timpul. E foarte serioasa problema. Eu obisnuiam sa ii dau drumul pisicului meu afara cate 10-15 min si pisicul se intorcea inauntru mereu. Toate bune si frumoase pana cand intr-o noapte i-am dat drumul si dupa vreo 10 min am iesit afara in curte si l-am gasit lat mort cu sange in gura. Am avut un soc total, n-am dormit doua nopti, iar cand sa ma pun sa dorm, m-am trezit subit din somn cu palpitatii foarte mari si rapide in piept, nu mai puteam respira si tremuram la maini si la picioare. Am chemat SMURD-ul si direct in perfuzii cu sedative am ajuns din socul ala. Am trecut printr-un PREA MARE SOC cu acel pisic. De atunci avertizez pe toata lumea cu pisici sa aiba grija de ele, sa nu treaca prin socul meu! Asa ca ai grija de el si NU-L SCAPA DIN OCHI! Cum il scapi putin din ochi, se poate intampla orice.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

E destul de dificil sa "dezveti" un pisic sa mai iasa afara. Incearca sa il ti in casa dar iti poate da de furca. Incearca sa ii limitezi iesirile. Sau sa fi tu prin preajma cand il lasi afara. Poate prinde frica si el si sa nu mai vrea sa iasa. Sau dimpotriva sa vrea sa iasa si mai mult si sa "il puna la punct pe inamic" Fiecare animal are personalitatea lui. Tu ar trebui sa il cunosti mai bine.