| Andreidjsjc a întrebat:

Am un câine, de 8 luni.Si...nu l-am obișnuit de mic cu lesa/zgarda...și am o mare problemă. Dupa ce ii prind lesa de zgarda nu se mai mișcă, sta pe loc non-stop.Ce pot face? Am nevoie de răspunsuri utile

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Pati2500c a răspuns:

Eu zilnic ii puneam catelului lesa cateva minute sa se obisnuiasca apoi ii puneam hamul e mai bun decat lesa parerea mea si il plimbam pe afara pana s-a obisnuit. De asemenea ii dadeam recompense. De exemplu maine iei catelul ii pui lesa si il mangai, il chemi la tine, te joci cu el, apoi o dai jos, il piepteni sau te joci cu el, o pui iar ( sa vada ca nu pateste nimic ). Dupa ce se invata cu lesa il poti invata putin cate putin cu hamul, eu pe al meu prin curte il plimbam ca daca ieseam cu el neinvatat ma lua prin toate santurile. Vreo 15 min ii pui lesa si dupa il plimbi tot asa cateva minute nici sa il obosesti in fiecare zi, ei sunt destepti si invata repede. multa bafta

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Îi bagi un ardei iute în fund!
hee hee

| alina2k18 a răspuns:

Se obisnuieste in timp, inca e pui, poti sa il educi.
Ia o jucarie cu tine, o recompensa si in 2luni o sa fie docil.

| GirlOnline81 a răspuns:

O să se obișnuiască. Doar lasă-i lesa atașată de zgardă câteva minute zinic, lasă-l să se acomodeze cu ea, nu mai trage de lesă.

| pHantom1976 a răspuns:

Il traumatizezi.

| Andreidjsjc explică (pentru pHantom1976):

? de ce? că nu s-a obișnuit cu lesa?