| LilPuMPx a întrebat:

Am un câine husky de 2 luni, face caca și pisu pe covor. Eu și mama ne am saturat sa strângem după el mereu. Când ma joc cu el ma musca, l am certat mereu când face ceva greșit dar sare sa ma muște. Ce pot face? În legătură cu pisu și caca am auzit ca sunt niște picături la farmacie speciale care îl atrage sa facă caca dacă le pun. Voi ce ziceți sa fac? Nu ma asculta de loc. Musca tot, zgârie tot. Help me plz.

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Sa cumperi covorase absorbante pentru caini si imediat cum se trezeste il duci acolo si el va face, nu il schimbi imediat, il mai duci de cateva ori si va simtii mirosul si din instinct va face iar.Tot ce trebuie este sa fii foarte atent sa il duci pe covoras imediat cum se trezeste sau dupa ce manaca, cat mai des acum cand este mic si el va invata ca acolo este locul in care trebuie sa faca. Eventual in camera unde sta ai face bine sa scoti covorul pentru ca el vrea sa faca pe moale si va continua sa faca cand nu esti atent

| LilPuMPx explică (pentru Felys):

Mulțumesc, dar am o problema. Am cumpărat covorașe absorbante și le rupe, le musca. Nu vrea sa stea pe ele.

| Felys a răspuns (pentru LilPuMPx):

Sa stii ca si eu am intampinat aceasta problema si nu prea ai ce-i face, eventual cumpara-i jucarii de plus si din cauciuc ca sa isi faca ce lucru, eu ajunsesem sa ascunt covorasul sub pat si doar cand voiam sa il duc sa faca pipi sa il scot pentru ca altfel in doua minute era franjuri, e tare greu cu astia micii pana mai cresc putin, o sa te cam chinui un timp ca nu ai ce face, cainele este o responsabilitate pentru multi ani de zile dar primul an este ma greu apoi deprinde obiceiuri si se mai disciplineaza

| Felys a răspuns (pentru LilPuMPx):

Si sigur ca nu sta pe ele,eu cand vedeam cainele ca se trezeste si este putin buimac ca dupa somn imediat il duceam in brate acolo si facea rapid, altfel daca il lasam pe el de capul lui nu prea mai nimerea pe covras, si inca ceva, vesnic aveam grija sa ii spun fa pipi si crede-ma ca desi acum a depasit varsta de un an cand ies afara cu el tot asa ii dau comanda si face, cainii sunt capabili ca invete cuvinte si comenzi, dar trebuie repetate frecvent

6 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Husky ai zis? Păi ăla nu se astâmpără dac nu face 10 km pe zi. Așa ca de mâine te faci excursionist, pe jos, pe bicicleta habarnuam cum dar te-apuci de vizitat toate străzile...îți cumperi sanie.
Încă ceva: pana nu îl dresezi sa asculte si sa mearga in direcțiile pe care i le dai, nu trebuie sa îl leși sa mearga in fata ta ...ca de se obișnuiește așa atunci te va trage după el oriunde i se năzăre sa mearga.
Dupa 10km nu o sa mai aibă așa chef de mușcat si zgâriat.
După 20 km o sa vrei sa te muste si nu o sa ai cine.
Cand vrei sa îl înveti sau dezveti ceva trebuie sa acționezi foarte rapid si exact inainte de momentul in care vrea sa facă, caută Cesar Millan pe Youtube

| LilPuMPx explică (pentru NGheorghe):

Nu am voie sa îl scot afara, asa mi-a zis doctorul. Am fost azi sa ii fac vaccin și poate sa ia microbi. Și cum pot sa îl fac sa facă caca într-un singur loc.

Răspuns utilizator avertizat