| vasiliuyyu a întrebat:

Am un catel amstaff de 6 luni si asi dori sa-l invat comanda: stai acolo si sa mearga la pas in lesa, cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| Bufonul a răspuns:

Pentru a merge la pas in lesa trebuie folosita aceeasi tehnica bazata pe motivatie si lesa ca obiect de corectie! Cainele va trebui sa mearga pe partea stanga. Cand pornesti ii vei da comanda pas iar bineinteles laughing ca puiutul o va lua in toate directiile.Chiar atunci tragi de lesa de mai multe ori pana se va potoli, iar cand se va linisti ii spui pas recompensandu-l cu mancare! Sper ca ai inteles.Continui chestia asta mai multe zile iar cand catelul se prinde de faza si merge la pas il recompensezi!

8 răspunsuri:
| PiTbuLuL a răspuns:

E simplu eu am un pitbul si un rottweiler.Amstaful asemanator cu pitbulul trebuie invatati sa isi respecte stapanu si sa stie de frica.Striga tare catre el cand vezi ca nu face bine si daca nu mere mai il lovesti mai dai una sa stie de frica si atunci o sa inteleaga numa chiar acu sa-l nenorocesti in bataie asa cate o palma peste bot.Eu stiu ca am un pitbul si un rotwailer si nau curaj sa ma latre sau sa maraie la mine trebuie sa ii impui respect si el va merge asa pe langa tine cand va sti ca tu seful si nu el.Si daca atunci cand ii dai una te maraie ii de rau foarte rau sa nu te sperii trebuie sa strigi si sa ii mai dai una pana va intelege ca-ci sunt cazuri eu asa am patit cu rottweilerul meu ma marait cand i-am dat una peste bot avea 4 luni.Cand am vazut ca ma marie direct i-am dat inca una si am urlat la el sa stie de frica.SAll PA! SUCCESS!

| MrAnonymus a răspuns:

Incearca dupa regulile de aici http://www.eva.ro/......-5848.html s-ar putea sa reusesti.

| Raeste a răspuns:

Trebuie sa-l iei pas cu pas si sa nu-l fortezi

| IoanaCarmen25 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, dar din fericire am o cunostinta care are caini si mi-a invatat catelul, desigur ca al meu nu e amstaff ca e beagle, e o scumpete!

| SuNShiNe1947 a răspuns:

Il duci la un centru specializat!

| Bufonul a răspuns:

Salut! In primul trebuie sa folosesti tehnica care se bazeaza pe motivatie(cainele trebuie motivat cu mancare de exemplu poti taia bucatele mici de carnita sau de cascaval). Pentu comanda asteapta:iti trebuie mancarea(de care am scris mai sus) si lesa ca obiect de corectie, cu ajutorul ei il corectezi! Ii pui zgarda catelusului si ii dai comanda sezi, dupa care tii lesa si te indepartezi un pas tinandu-l de lesa.In acest timp ii spui pe un ton autoritar:Asteapta! NU va iesi din prima dar o sa iasa! Am uitat sa mentionez, cand cainele nu asculta se va brusca putin cu lesa(tragi de zgarda dar nu tare cat sa il sperii).In 20 de minute ei vedea ca tehnica mea va da roade!

| Bufonul a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=RlUCY6zENIk.Uite poate intelegi de aici mai bine!

| Toader_Mara_1989 a răspuns:

Trebuie invatat incet.Cainii invata asta de mici.El nu trebuie sa creada lesa un dusman.Te joci cu el cu lesa nu prea stransa si il `vrajesti` cu mancarea lui preferata.