| doggmaster a întrebat:

Vreau sa imi dresez cainele.Am un Amstaff. Face un an pe 6 august... Vreau sa remediez cateva chestii la el:
1.Sa il invat comanda SEZI!
2.sa il invat sa nu mai traga in lesa
3.sa il invat sa nu se indeparteze de mine cand ii dau drumul din lesa
Cum fac asta?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Buna!
Am si eu o intrebare pentru tine: ce ai asteptat pana acum? de ce cainele nu e dresat pana acum, mai ales ca este si o rasa ce domina usor? stiai ca acesti caini au nevoie de dresaj si socializare de mici?

Prima si prima data cainele trebuie sa invete comezile "nu e voie","aici","lasa","asteapta", mersul la pas, abia apoi "sezi","culcat","da laba" si alte trucuri.
Tu trebuie sa faci cu el la varsta de un an predresaj, acesta facandu-se la varsta de 2-3luni.
Uite clipuri direct cu practica:
-stimularea atentiei, inceput de mers la pas, comanda "aici"
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
-mers la pas
http://www.youtube.com/watch?v=52qXQbLk_bo

Toate astea se fac intr-un loc linistit,dupa ce le stapaneste corect,abia atunci se fac toate astea in parc sau in alte locuri cu diferiti stimuli: zgomot,caini etc.
Recompense: piept de pui,carne de vita,ficat de vita, cascaval, biscuiti/batoane pentru caini, de obicei, un aliment dupa care el e innebunit. Recompensele trebuie sa fie bucatele mici ca sa nu se sature repede sau sa fie greu de mestecat. Dupa ce a invatat comenzile se poate trece la jucarii sau doar la mangaieri.
Succes!

| totElodia a răspuns (pentru RedNose):

Ai perfecta dreptate! Amstaffii incepe sa-si dezvolte caracterul si capacitatea de intelegere mai devreme decat majoritatea cainilor. Au nevoie de sustinere morala (dresaj) pana in varsta de un an. Dar pana la urma niciodata nu e prea tarziu. Daca ai perseverenta si determinare il poti invata mai mult decat comenzile de baza : "sezi", "culcat", "sus", "stai" etc. Il poti invata sa te respecte, sa-si cunoasca limitele, sa iubeasca (iubindu-l) si sa-ti fie cel mai bun prieten. Amstafful e un caine unic, e o fiinta ce nu-si merita titlul de "caine agresiv", e un caine cu care, daca ai ocazia sa lucrezi poti face lucruri uimitoare.

| totElodia a răspuns (pentru totElodia):

"Incep", scuzati greseala.

| Varga_Cipri_1991 a răspuns (pentru RedNose):

Buna, am si eu o intrebare.
Un prieten are un amstaff, are ap 2 ani
Pleaca in strainatate.
Si vrea sa il vândă.
Se mai poate atașa de mine la vârsta de 2 anii? Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| doggmaster explică:

E un Amstaff fratelaughing nu prea pot sa il tin cu lesa aproape... daca nu sunt atent si nu stau incordat ma pune pe burtalaughing))
Oare o zgarada de forta ar fi eficienta? Cand se trage in lesa zgarda se infasara in jurul gatului

| RedNose a răspuns (pentru doggmaster):

Zgarda de forta se foloseste in momentul in care stii sa o folosesti, fiindca altfel il ramesti la gat, stii bine ca amstaff-ul si pitbull-ul sunt caini rezistenti la durere.

p.s. te asteptam pe www.pitbullclub.ro sau www.amstaffromania.ro sa ne prezinti cainele si orice problema ai sunt useri destul de competenti care te pot ajuta. eu am o femela amstaff si tot ce stiu despre aceasta rasa si cum sa o educ este de pe aceste doua forumuri.

Sa-ti traiasca!

| GeorgeR98 a răspuns (pentru doggmaster):

Dul la un dresor atunci

| GeorgeR98 a răspuns:

E greu dar poti sa incerci cu putin eforat.Trebuie sa fac sa fie totul o joaca de exemplu:daca ai zici sa stea dupa ce executa comanda ai doaua variante iai arunci o mine iar apoi tot continui sau cu bucati feli mici de care tot asa dupa ce executa comanda ai dai o bucada de carne, la fel si la celelalte cu lesa trebuie sa il tii tu mai aproape de lesa asta e mai greu la fel si cum sa faci sa nu mearga departe de tin dar cu munca si multe antrenamente merge.Dar poti si sa il duci la un dresol bun.

| GeorgeR98 a răspuns:

Poti sa il duci la un dresor bun sau sa faci totul; din joaca de exemplu:daca ai dai comanda de a sta iai arunci o mineg si asta tot continu dar ajunge o ora pe zi sa faci acest lucru sau ai dai bucati de carne(bucatile de caren sa fie feliate mici), iar referitor cu celelalte comenzi nu prea stu doar ca sa il ti sa mearga pe langa tine trebuie sa exersezi la fel si sa il ti cu lesa mai aproape.

| GeorgeR98 a răspuns:

Trebuie sa iai dai o recompesa(sa aia arunci o mine, sau o bucata bica de carene) dar asta dupa ce executa comanda.