| florin995 a întrebat:

Am un catel bichon maltez in varsta de 4 luni. Il am de 2 saptamani si ii cade blana foarte tare. Pe spate este destul de rara, dar in zona gatului (inclusiv capul) este bogata, acolo este si ondulata..in rest e dreapta. Ar fii cauza schimbarii blanii si sa se faca tot ondulat?

8 răspunsuri:
| AAALEXAAANDRUUUUU a răspuns:

Din cate stiu eu ste perioada cand ii se schimba blanita, dar nu ar trebui sa excluzi mersul pana la veterinar pentru orice eventualitate

| NicollNikkyKv a răspuns:

Se schimba blana, deoarece a trecut perioada iernii si vine caldura ei isi schimba blana.

| galma a răspuns:

Hei! NU cred ca este vorba de schimbarea blanii.De ce? Cainii isi schimba blana, dupa varsta de 4-5 luni, si de obiecei se schimba doar primavara si toamna.
Si eu am bichon maltez, deci stiu ce zic.Bichonii nu naparlesc,prin urmare nu este normal sa le cada foarte mult par,ca la alte rase.
Poate are o alergie puternica, care a afectat blanita si pielea.O vizita la veterinar este necesara!
Ce a mancat in ultimul timp:carne cruda, ciocolata?thinking, poate de la mancare a facut o intoxicatie, sau alergie.
Ce firma de mancare folosesti?

| florin995 explică (pentru galma):

Pedigree junior. Poate sa fie si de la o spalare cu sampon Nivea?

| galma a răspuns (pentru florin995):

Sigur! produsele dedicate oamenilor, le fac rau animalelor! cumpara un sampon pentru catei, nu este scump, in jur de 20lei, si iti ajunge cateva lunid e voie..., viziteaza cat de repede poti veterinarul, sau du-te la o farmacie veterinara si vb cu vanzatorul, care ar putea sa iti dea o crema pentru tratarea blanitei si a pielii..Nu mai folosi produse, creme, samponuri care le folosesti tu pe catei, pentru ca nici tie nu ti-ar place, ca samponul pentru catei sa fie folosit pe tine.

| galma a răspuns:

Pedigree,dupa parerea mea este o mancare ieftina,care se gaseste la orice pet-shop/supermarket.
Ti-as recomanda sa folostesti mancare de la firma:Royal Canin, sau Acana, firme renumite, desi stiu ca pretul lor este destul de,, piperat,,

| florin995 explică (pentru galma):

I-am cumparat sampon special pentru bichoni...nu ar fi o problema..nici nu aveam habar de aceste firme..mercii de raspuns. A si, maltezii se incretesc toti, sau?

| galma a răspuns (pentru florin995):

Nu pot sa spun ca au blana creata, cum au canichii de exemplu.au o blana alba, stufoasa si putin incretita, cand sunt pui.La maturitate, blana devine lunga si dreapta, dar daca o sa i-o tai o sa fie putin incretita si foarte stufoasa