| BeetleJuice a întrebat:

Salut am un catel de talie mica si nu sta in lesa cand reusesc sa ii pun lesa nu se plimba sta pe loc ma ajuta cineva sa il obisnuiesc in lesa ca stau la curte si vreau sa il plimb in parcuri prin oras dau fundita pentru cine ma ajuta laughingbig grin

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

In niciun caz nu-i pune lesa in casa si prin curte. Nu va intelege nimic. Incearca sa-l scoti din curte in brate si spune-i ca mergeti afara, sau la joaca, sau ''tu-tu'' (asa ii spun eu catelusei mele), oricum spune-i un cuvant scurt si sonor si spune-i-l de cate ori il scoti din curte cu lesa. Daca vezi ca isi doreste sa mearga pe jos sau sa se joace cu alti catei, pune-l jos si pune-i lesa. Vorbeste bland cu el (sa inspiri incredere) si explica-i ca daca vrea sa se joace trebuie sa poarte lesa. Evident nu va intelege ce ii spui, dar tonul vocii tale ii va da curaj si il va calma. Apoi indeparteaza-te usor (maxim 2 metri) si cheama-l bland si incurajeaza-l. Daca vine, lauda-l scurt (bravo, excelent, bun baiat, cum iti place) si managaie-l pe cap, asta ii va da si mai mult curaj si incredere. Daca nu vine, mai roga-l si apoi ademeneste-l cu un biscuit-recompensa, sau bobitze d'ale lui; este foarte important sa il si lasi sa o manance, nu doar sa-l pacalesti. Poti de asemenea sa-l ademenesti cu o minge de tenis (extrem d putin caini rezista cand e vorba de jocul cu mingea).

Ideea e urmatoare: fii bland si calm, incurajeaza-l, recompenseaza-l si mangaie-l cand face ceva bine, si fii langa el cand se simte nesigur. El respinge lesa pentru ca ii provoaca nesiguranta, deci incurajeaza-l. Joaca-te cu el cum ii place lui cand poarta lesa, ca sa o asocieze cu ceva ce ii face placere.
Si ink ceva: invata-l sa asocieze lesa cu plecatul undeva. Daca o va purta prin curte nu-l va incanta. El trebuie sa stie ca atunci cand vii cu lesa la el, inseamna plimbare afara din curte.
Daca faci exact cum ti-am explicat in maxim o saptamana va fi alt caine, cainele pe care ti-l doresti sa-l scoti in parc.

K sa te conving ca nu bat campii, iti povestesc ce am patit eu. Am o bichonitza in varsta d 3 luni jumate. Am inceput sa o scot afara dupa ce a terminat vaccinurile, adica acum 2 saptamani. Initial si ei ii era teama de lesa si ham si nu suporta sa ii pun puloverul pe ea. Facand exact ce ti-am spus tie, acum cand ma vede cu lesa, hamul si puloverul in mana si ii zic ca o duc ''tu-tu'' (asa mi-a venit pe moment) sare in sus se bucurie, se baga aproape singura in pulover, baga picioarele in ham si asteapta sa-i pun si lesa. Este extrem de incantata cand le vede.
Sper sa fie si al tau la fel!

P. S: Incearca cu un ham, e mult mai sigur in caz ca se sperie de ceva, din zgarda poate sa scoata capul si sa fuga. Bafta!

7 răspunsuri:
| ChibiRose a răspuns:

Pune-i lesa sa o poarte prin casa ca sa se obisnuiasca cu ea sau cand mergeti la plimbare pune-i jucaria in fata sa o vada si sa mearga dupa ea pana se obisnuiestewinking.

| Daiana90 a răspuns:

Pai il poti chema dupa tine, eventual sa te apleci si sa il stirigi, sa ii faci semne sa vina la tine sau incepi sa fugi si il chemithinking il ademenesti cu ceva mancare.Incearca sa faci asta in fiecare zi si o sa faca progrese.La cainele meu (ca si al meu era asa) la inceput cand vedea alti caini nu-i mai pasa ca este in lesa si fugea dupa el, nu avea treaba.Nustiu...incearca sa il ademenesti cu ceva.incearca sa tragi de zgarda, spune-i "hay " laughing si tragi de lesa. cel putin la mine a mershee hee succes:*:*:*

| BeetleJuice explică:

Pai el vine dupa mine chiar si cand sunt caini prin preajma el vine dupa mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l la un dresor! Ce mare lucru!?

| avatar1 a răspuns:

Tinel cateva zile in cusca legat cu lesa si se obisnuieste eu asa am facut

| ulises a răspuns:

Si eu am avut trei.La unu i-am luat un dresor iar la altul il bagam in lesa si ii puneam la cativa cm carne si venea si asa am facut pana a invatat.La al treilea i-am lasat curelusa la gat prin casa pana s-a obisnuit cu ea apoi a mers.Acum mai am doar un caine din acei trei dar merge in lasa foarte bine in plus ii place sa mearga.Merita sa incerci