| Bosznic a întrebat:

Salut, am un iepuraș de companie și recent i-am făcut o cușcă in aer liber. Acesta a început să sape o groapă de circa un metru în pământ, este normal?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un metru in adancime sau in lărgime?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu face nici un sens ce spui...

Daca i-ai facut cusca si el sta inchis in cusca, cine a sapat groapa aia de 1m?
Evidnet ca nu putea fii iepurele, odata ce era inchis in cusca. Deci cine?

| Solann a răspuns (pentru Violleta2022):

"o cușcă in aer liber"
Pentru tine ce inteles are asta? Sau nu intelegi ce citesti.
E o cusca facuta numai cu gard lateral din sarma si eventual si la acoperis. Nu are podea. E direct pe pamant. Asa ca a putut sapa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Solann):

Ce ai descris tu aici este tarc, nu cusca, fiindca cusca are pereti, acoperis si podea.

https://dexonline.ro/definitie/TARC

| Solann a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru definitie.
Dar si asta o fi "un regionalism" cum te tot scuzi tu cand dai in gard cu gramatica. Are sens? Ca nu face sens nici macar giratoriu!

| Solann a răspuns (pentru Solann):

Violettaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
De ce stergi raspunsurile in care jignesti userii? Sa nu vada editorii si adminii? Asa te mentii moderator bine platit?

| relian a răspuns:

Da este normal, daca lasi iepurii inchisi dar liber pe pamint, pe sol, isi sapa vizuini, acolo or sa stea, poate sa faca si pui, asta daca sunt si femele si masculi liberi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Da, La iepurași cu personalitați multiple este normal. El crede că este și Hărciog.

| TheGentleman a răspuns:

Cum spune Relian, da, este normal, fiindcă iepurii trăiesc în vizuini săpate în pământ (galerii).

| Solann a răspuns:

Da, este in firea iepurilor sa-si sape adaposturi in pamant. Uneori au chiar adevarate galerii.
Vezi ca s-ar putea sa si evadeze pe acolo.
Nu am dat raspunsul in gluma ca unii de pe aici.