| Kosmynuutz_Koko_1983 a întrebat:

Salut, am un motanel din vara, si o pisica care are vreo 6-7 ani, deja motanul a facut 8-9 luni, este posibil ca pisica sa aiba puiuti? De la o vreme e rea si nu lasa pe nimeni sa puna mana pe ea, si are si putin burta crescuta. Are pui sau nu?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Da, este posibil, deoarece motanul pe la 7 -10 luni e matur din punct de vedere sexual, deci se poate imperechea.
Pisica nu intra in menopauza ( deci poate sa faca pui indiferent de cat de batrana este), iar daca spui ca mai are si burtica crescuta si nu te lasa sa pui mana pe ea, parerea mea este ca e gestanta.
Poti sa te uiti, daca gestatia este destul de inaintata sa vezi daca are lapte ( sfarcurile sunt mai proeminente).
Perioada de gestiatie ( adica cat tine pui in burtica ) este de 57 la 69 de zile.
Poti sa te duci si la medicul veterinar pentru a confirma sau infirma daca are pui, pentru a fi 100% sigur.
Pe viitor, daca nu mai doresti pui, te-as sfatui sa castrezi motanul ( pisica e cam batranica pentru a fi castrata, si exista unele riscuri).

2 răspunsuri:
| Andreea1428 a răspuns:

Mai clar da. o sa vezi dupa cateva luni daca ii creste burta. Funda te rog!

| NeroDU a răspuns:

S-ar putea... Dar are burta mare?