| GyulianoStille a întrebat:

Salut am un papagal perus si nu stiu ce sa ii dau de mancare mentionez nu am mancare speciala pentru el, am auzit ceva de malai si morcov dar nu stiu cum sa le prepar ma ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Meiul e mancarea de baza a unui perus. Daca nu ai poti pune, morcovi, malai, ovaz, iarba( frunze de la papadie), nuci, mar. Sa nu ii dai portocala, lamaie ( in general citrice) ca moare. Mai mananca coaja de ou fiert, cartof fiert, ou fiert ( nimic prajit). Ii place foarte mult patrunjelul. Sa ii pui si niste nisip ars cica ii face bine la digestie.

| GyulianoStille explică (pentru AtateaConditii):

Malaiul il scot din punga si ii pun o mana de malai in colivie? oricum multumesc

| AtateaConditii a răspuns (pentru GyulianoStille):

Il pui in bolul acela special de mancare, nu o mana, cateva degete, amestecat cu ovaz cu mai multewinking.

3 răspunsuri:
| Apetrei_Mihaela_2000 a răspuns:

Si eu am niste perusi, veterinarul mi-a dat mai multe sfaturi de alimentatie, deci perusi trebuie sa manance:
-Mei(seminte mici)
-Fierbi un ou(de preferat sa fie fiert tare) si il lasi sa se raceasca, dupa ce s-a racit il pisezi si ii adaugi malai, si obtional pui si niste morcovi