| Den20 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un catel din rasa terra nova as dori sa stiu un magazin serios de unde as putea cumpara de preferat sa fie din Iasi si sa-mi dati linkul unde pot gasi pretul si detalii despre rasa. Dau fundita celui mai bun raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Uite o canisa http://www.newfoundland-dog.ro/romana daca o sa cauti cred ca mai gasesti si altele. Cele mai serioase sunt alea care cresc maxim 2-3 rase,nu mai mult. Cred ca o sa-ti dea un pret destul de piperat avand in vedere ca terra nova nu e o rasa des intalnita la noi in tara. Da, ca chestie ai putea de pret si la canisa premium ca sa faci o comparatie si intrebi si ce acte primesti o data cu catelul. Pedigree-ul este cel mai important, cu el o data sunt eliberate si certificatul de performanta si cip-ul, nu trebuie sa platesti nici un ban in plus pentru astea, ele intra in pretul catelului. Cred ca un pui e undeva la 300e-300e+

P.s. Ma bucur ca ai ales sa-ti iei un pui dintr-o canisa.

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu cumpara caini din petshop-uri, site-uri ca cel de sus sau canise precum premium sau Kris. Cumperi doar metisi, fiindca nu-ti da pedigree(actul ce atesta apartenenta la o Rasa) spunandu-ti ca in loc de 300e cat e cainele ca sa-ti scoata si pedigree te costa 500e lucru care nu exista, o canisa serioasa si recunoscuta vinde pui cu tot cu pedigree. La o canisa pretul porneste de la 200-250e puiul si primesti pedigree-ul, certificatul de performanta(de care ai nevoie daca mergi cu el in expozitii) si cip, pe langa carnetul de sanatate. De la ei iei cu adrvarat un caine de calitate si sanatos. Da un search pe net canise terra nova si trebuie sa gasesti ceva. Succes!

| Den20 explică (pentru RedNose):

Multumesc am sa ma interesez mai bine daca afli de vreo canisa care creste doar rasa asta te rog sami lasi un mesaj!

| Den20 explică (pentru RedNose):

Multumesc ai fundita, sant dispus sa dau si 500 de euro pe unu rasa pura cu pedigree, ma interesez mai bine si am sa caut o canisa care e specializata in aceasta rasa ca daca iau ceva sa iau ceva bun sa nu ma trezesc cami moare companionul.

| Den20 explică (pentru Den20):

Si pana in aprilie cand il iau mai e si am timp sa ma interesez

| RedNose a răspuns (pentru Den20):

Uite o canisa http://www.newfoundland-dog.ro/romana daca o sa cauti cred ca mai gasesti si altele. Cele mai serioase sunt alea care cresc maxim 2-3 rase,nu mai mult. Cred ca o sa-ti dea un pret destul de piperat avand in vedere ca terra nova nu e o rasa des intalnita la noi in tara. Da, ca chestie ai putea de pret si la canisa premium ca sa faci o comparatie si intrebi si ce acte primesti o data cu catelul. Pedigree-ul este cel mai important, cu el o data sunt eliberate si certificatul de performanta si cip-ul, nu trebuie sa platesti nici un ban in plus pentru astea, ele intra in pretul catelului. Cred ca un pui e undeva la 300e-300e+

P.s. Ma bucur ca ai ales sa-ti iei un pui dintr-o canisa.