| CRISTINA_5101 a întrebat:

As vrea sa cumpar o zgarda antipurici.Cam cat costa si ce efect poate avea? Puteti sa-mi explicati? Nu inteleg cum o sa scape catelusa mea de purici cu o zgarda. Fundita

Răspuns Câştigător
| biank98 a răspuns:

Astfel de zgarzi se gasesc la farmaciile veterinare. Costa in jur de 10 lei si sunt foarte eficiente impotriva puricilor. Si eu ii cumpar catelului meu si mereu si-a facut efectul. Pentru mai multe chestii intreaba un medic veterinar sau un farmacist veterinar.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Zgarda antipurici nu e suficienta pentru a fi complet ferita de purici.
K sa o deparazitezi complet trebuie sa urmezi 3 pasi.
In primul rand fa-i o baie ca lumea. Foloseste numai sampon pentru catei si pisici. Poti sa iei din cel antiparazitar. Daca poti, cat e uda omoara-i cat mai multi purici. Dar nu e obligatoriu. Samponul e pana in 10 lei, 6-7-8 lei, depinde de unde il iei.
Apoi, a doua zi ii pui picaturi de antiparazitar. Eu folosesc Parakill si e f eficient. O sticluta mica contine 100 de picaturi iar una mare contine 200 de picaturi. Si sa pun picaturi in functie de greutate. Eu ii pun o picatura si jumatate la kilogram. A mea are 4 kg, deci ii pun 6 picaturi. Vezi si tu cate kg are a ta si inmulteste cu 1, 5. Parakill-ul asta costa 20 ron sticluta mica, cea mare nu stiu. Si iti ajunge cred ca un an daca nu si mai mult. Picaturile se pun pe ceafa, intre omoplati sa nu ajunga sa se linga. Si trebuie sa-i desfaci parul bine si sa le pui pe piele, nu pe blana. II faci ca o carare.
Apoi a treia zi ii pui si zgarda antipurici, daca vrei. Dar Parakill-ul e f bun si nu cred ca mai e nevoie. Gasesti zgarzi de la 7-8 lei, dar am auzit ca sunt km proaste si dai banii degeaba pe ele. Una extrem de buna e cea de la Scalibor, dar si costa pe masura, in jur de 50 ron. Despre asta am auzit numai laude.
Daca vei urma toti pasii astia, cu siguranta o vei scapa de purici si o vei feri de capuse. Dar ai grija sa nu faci toate operatiunile in aceeasi zi, ca produsele astea sunt destul de toxice si ii pot face rau. Cel mai bine e sa treaca minim 24 ore intre ele ca sa nu-i suprasoliciti ficatul.
Si sa nu uiti de deparazitarea interna. O tableta costa vreo 3-4 ron si se da una la 10 kg. Daca a ta are mai putin ii dai in functie de cate kg are. Si trebuie sa repeti deparazitarea interna la 1-2 saptamani in cazul in care observi ca a eliminat paraziti.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Cel mult 1o lei.si in legtura cu efectul.are o substanta ce indeparteaza puricii...

| ancutsa410 a răspuns:

De la farmacii se cumpara.depinde de care vrei sa iei.este si cu 7 lei

| Stranger79 a răspuns:

Pai o zgarda costa in jur de 15 lei.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un caginet veterinar si sa ii puna o picatura de solutie speciala la ceafa si a capat. Baftahappy

| laurika_3432 a răspuns:

Necesar ar fi o baita buna pentru catelusa tha si dupa aceea mergy ca ea la un veterinar unde o sa iti spuna despre toate chestiile care le are antipurici si u ai de ales din cate stiu eu are si un fel de solutie care o dai pe corpul catelushei sunt foarte multe chestii antipureci cum ar fi sampon, zgarda etc. si eu aveam aceeasi problema cu catelusa mea si am luath un sampon solutie dinaceea si zgarda big grin sper ca team putut ajutabig grin

| getwildro a răspuns:

Sunt in jur de 15 lei, de aici incepand, au o substanta pe ele care in contact cu pielea animalul "sperie" puriciihappy