| CursedBlackTiger a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un tigru un leu sau un urs brun ca animal de companie. E legal sa detii un astfel de animal? Daca da, de unde pot cumpara unul?

Răspuns Câştigător
| Alexandra. a răspuns:

Nu este legal.

9 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Nu este legal

| victoreanu a răspuns:

La magazinul de tigri si ursi bruni. Problema este ca se intorc singuri dupa o zi inapoi la magazin cu burta plina si un stapin mai putin.

| DanielutzaJD a răspuns:

Ai innebunit? nu prea cred ca e legal sa detii un asemenea animal... daca e.mult succes!

| Ceylan a răspuns:

Leii, tigrii sau ursii nu pot fi detinute chiar de oricine. Legea impune anumite cerinte si restrictii, in functie de rasa.Animalele salbatice pot fi detinute doar in baza unor documente emise de catre un organism competent si nu sunt deloc usor de obtinut.

Nu il vei putea tine in casa, nu te vei putea bucura de prezenta ei asa cum ai face cu un caine sau o pisica. Va trebui sa o inchizi intr-o cusca, dar ce viata ii poti oferi unui animal salbatic in captivitate?
In timp, din cauza captivitatii si ingrijirii inadecvate, animalul stresat si agasat poate deveni agresiv. Oricat de mult iti spui ca vei avea grija de ea ca de un membru al familiei, ca o vei iubi, trebuie sa iei seama de personalitatea dificila a animalului. A iubi pe cineva inseamna a-i permite sa beneficieze de toate drepturile pe care i le-a lasat viata/natura. Impunerea captivitatii unui animal obisnuit sa fie liber este o incalcare a unui astfel de drept.

| angelicsin a răspuns:

este legal daca ai autorizatie data de oficiul veterinar al municipiului Bucuresti si criteriile pentru acordare sunt foarte stricte si sa nu crezi ca nu te verifica din cand in cand.

dar hai sa iti raspund la intrebare adresandu-ti altele,
1. stii cat cantareste un tigru sau leu sau urs si cat cantaresti tu in comparatie?
(leii si tigrii pot avea pana la 200Kg si ursii chiar mai mult si daca nu cumva esti un SUMO si asta nu prea cred ca te-ar ajuta animalele astea sunt mult prea masive si
puternici pentru a fii tinute in lesa O ia la fuga cu tine cu tot)

2. esti constient ca tigrii si leii sunt animale STRICT carnivore?

3. stii cat anume manaca pe zi? (20 - 30 Kg de carne PE ZII)

4. esti constient ca asemenea animale nu cunosc loialitate? (aceste animale sunt salbatice si SOLITARE au un caracter extraordinar de puternic si extrem de imprevizibili,
nimica in comparatie cu un om, si nu se vor supune, daca vezi la tv la zoo ca ii plimba in lesa sau intra la iei in custi neprotejati, asta e pentru ca sunt oameni care
isi risca zilnic viata si intra acolo crezand ca sunt acceptati, in tot adevarul sunt DOAR TOLERATI de catre animal si la plimbari mereu sunt oameni in preajma inarmati)

5. tii la integritatea ta corporala? (un tigru este exact ca o pisica in comportament chiar si toarce dar daca o pisica in joaca ataca Doar sa se joace si poate sa te zgarie
uneori sau muste prea tare cu un tigru ce crezi ca s-ar intampla )

6. ai spatiu unde sa tii un asemenea animal? (o pisica necesita 100 de metrii de spatiu pentru a avea loc
indeajuns sa se miste si joace sanatos un tigru este de 300 de ori mai mare decat o pisica)

7. poti garanta siguranta celor din jurul tau?
(cand un astfel de animal musca ca un caine si forta este de multe ori mai mare decat a unui om si cand ataca
, ataca sa omoare, un tigru sau leu poate omora
un om doar din joaca de fapt sa iti dea cu laba unpic mai tare un tigru adult este indeajuns sa iti rupa un picior)

te intreb astea pentru ca nu cred ca, constientizezi
in ce te bagi, te inteleg perfect de ce ai vrea sa ai un tigru sau leu. eu personal mi-al dorit o Pantera Neagra.

dar mi-a fost de ajuns sa experimentez ce forta are o pantera care mi-a dizlocat umarul(care este de 3 ori mai mica ca un tigru)
sa imi dau seama ca visul meu o sa ramana doar atat un vis. pentru ca nu imi doresc sa raman fara maini sau picioare.

cum mi-a dizlocat umarul? ma jucam cu pantera neagra de la Gradina Zoo din Baneasa prin gard cu un batz, santera a apucat de capatul
batzului cu gura si a zmucit atat de tare incat mi-a dizlocat umarul... daca ar fi fost mana mea in locul batzului mi-ar fi zmuls-o din cot sau umar.
noi oamenii suntem animale prea fragile din nefericire crying sa putem sta in compania a astfel de BESTII indiferent cat de mult ne dorim.

poti cumpara tigru sau pantera sau leu pui relativ ieftin 1500 - 2000 Euro... de la persoane autorizate sau de la gradini zoologice chiar si prin directia veterinara daca nu
ma insel dar mai intai iti trebuie aprobarea. pentru tigrii chiar poti adopta de la Rusi pui de tigri siberian de la gradinile zoologice daca faci o donatie de
cateva sute sau mai bine de euro. dar nu fara aprobare desigur.

Dar sund in considerare ce am zis pana acum crezi ca e o idee asa buna?

| Imonettex a răspuns:

Bineinteles ca e legal, e perfect normal, si eu am ca animal de companie o hiena. big grin rolling on the floor

| catii1455 a răspuns:

Nu cred ca e legal decat daca esti specializat. probabil ca poti cumpara de pe piata neagra ...haha zici ca suntem mafioti

| CursedBlackTiger explică:

Vorbesc serios.Singurele animale salbatice care le-am avut au fost lup si vulpe.

| mariusn20 a răspuns:

Este legal si poti sai cumperi de la um magazin de jucarii. Costa cam 30 lei ( unu de plus )