| Alice1122 a întrebat:

Salut as vrea sa stiu cu pot sa fac baie unui papagal (perus) ca mi-am luat ieri si nu stiu cu pot sa le fac baie plz help

Răspuns Câştigător
| kleorys a răspuns:

Uite m am informat pentru tine :
Inspirandu-ne din natura, iata cateva modalitati in care va puteti imbaia pasarea:

1. Folositi o sticla cu pulverizator. Incercati sa va obisnuiti pasarea intai cu prezenta sticlei respective tinand-o undeva la vedere si abia apoi, incepeti sa o folositi. Pulverizati apa mai degraba deasupra pasarii, permitand astfel stropilor sa cada pe corpul ei asemenea ploii. Daca, din diverse motive, este dificil sa aplicati aceasta metoda atunci cand pasarea este afara din colivia sa si, deci, libera, puteti folosi o colivie mai mica in care sa puneti pasarea, doar in momentele in care o imbaiati. Nu pulverizati apa pe fata pasarii ci doar pe corp. Utilizati numai o sticla perfect curata, in care nu s-au aflat niciodata chimicale sau alte substante, nu adaugati nimic in apa de imbaiat si folositi numai apa calduta (nici fierbinte, nici rece). Nu udati foarte tare pasarea, puful de sub pene se usuca greu. NU pedepsiti niciodata pasarea cu ajutorul sticlei cu pulverizator! Aceasta nu o va face decat sa se sperie de apa si sa refuze pe viitor baia!

2. Folositi o "cadita". Alegeti o cadita special conceputa pentru baie din magazinele de specialitate sau folositi orice alt recipient putin adanc (de exemplu o farfurie), care sa se potriveasca cu dimensiunea pasarii dumneavoastra. Puneti in el apa calduta, de o adancime mica, in asa fel incat sa nu depaseasca barbia pasarii daca aceasta se va aseza in el. Atentie! Recipientele adanci sunt periculoase intrucat pasarea se poate ineca!

4 răspunsuri:
| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

E foarte simplu eu asa am facut> Daca ei au nevoie de o baie tu trebuie sa le pui ceva cu apa in ea si se baga ei in apa. Funda Plz...Stiu ca nu prea pare cai bine ceam zis dar eu asa am facut.

| Alice1122 explică:

Scz costel dar din greseala ti-am dat vot stupid vreiam sa-i dau votul stupid celui care a trimis linkul chiar imi pare rau costel sper sa ma ierti

| costel_4263 a răspuns:

Este de ajuns sa-i pui o farfuriuta cu apa, sau nisip special(gainile folosesc cenusa sau tarana)happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...si eu am 2 papagali iar atunci cand vreau sa le fac baie fie le pun cadita pe care am cumparat-o (poti gasi una la un pet-shop si nu costa ma mult de 3, 5 lei depinde de marime) sau poti sa le scoti mancarea si recipientul ca apa si sa-i stropesti putin cu dusul dar apa sa fie potrivita nici prea rece dar nici fierbinte