| whiplasher a întrebat:

Salut, cainele meu nu mananca de vreo 2 zile, si are o stare de apatie...foarte lent, n-are chef de nimic. a fost muscat de o capusa acu' cateva zile, are toate vaccinurile facute recent. daca aveti idee ce se-ntampla cu el, help me sad

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tu nu stii ca trebuie dus la veterinar? Ca ce ne iei pe noi, crezi ca te putem ajuta? Nu esit in stare sa ai grija de el il dai catre o asociatie care poate sa il deie unei familii bune.

| whiplasher explică (pentru MeimeiPinguinu):

Ai vrea tu sa traiesti in grija mea, caine fiind. Nu este nici un doctor disponibil, crezi ca eu de tampit m-am apucat sa scriu pe site? Asociatie care poate "sa-l deie" ...auzi ma

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru whiplasher):

Cum nu e niciun veterinar disponibil? Nu meriti cainele laughing

| Vet a răspuns:

Cam banuiesc ce are.Principala boala transimisa de Ixodes Ricinus(adica capusa) este babesioza.Boala are un efect devastator asupra eritrocitelor din sange.Babesia este un parazit care este transmis atunci cand capusa se hraneste cu sangele animalului.Babesia are un timp de evoulutie extrem de rapid si se dereuleaza in mai multe faze:1. Faza care ai descris-o tu, 2.Accentuarea fazei 1, 3.Afectarea organelor, primul organ afectat:ficatul. Apare icterul(ingalbenirea mucoaselor), din cauza ca parazitul asta nenorocit afecteaza pigmentii biliari(bilirubina etc).3. Faza nervoasa:paralizii locale, afectiuni neuronale la nivelul cortexului cerebral(nu mai poate misca unele membre, nu mai poate auzi etc).4. Faza terminala: Paralizia totala:coma indusa, animalul numai percepe nimic, moarte lenta indusa prin oprirea muschiului cardiac si blocarea arterelor coronare.Ce e de facut, exista mai multe tratamente.Aceste tratamente sunt foarte agresive si trebuie facute dupa o analiza completa(biochimica:vem, chem, coag etc, dar si analiza a sangelui pe lama la microscop. Ceea ce este ok este ca se diagnosticheaza in 30 de minute la microscop, parazitul se poate observa pe eritrocit(celula rosie) la microscop.Acuma tratamentele sunt impartite, in principal se pot face UNUL din cele 3 antidoturi:1.Imizol,2.Berenil,3.Doxiciclina.De obicei medicii fac Imizol pentru ca nu afecteaza foarte rau ficatul. Sfatul meu:du-te la medic si mentioneaza-i de capusa, apoi spune-i ca ai auzit de babesioza si vrei urgent o analiza microscopica, in proportie de 90 % eu cred ca are babesioza, asa ca fugi cat mai repede.

| Cherilyn a răspuns:

Nu ma pricep la caini, insa din ce am citit de pe site, e foarte grav si chiar poate muri din cauza aceasta.
Mergi urgent cu el la veterinar! sad

| whiplasher explică:

Inca ceva... poate fi si ceva reactie adversa la vaccinuri, sau toxiinfectie alimentara?

| buubuulyna a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa il duci repede la un veterinar, cateaua mea a avut aceleasi stari dupa ce a fost muscata de o capusa. Ia facut 2 teste si mi-a spus ca a avut babesioza care e declansata de muscatura de capusa. Si vezi ca va sta la pervuzii.