| SteelShadow a întrebat:

Chinchila mea a făcut niște zgomote ciudate azi. A scos niște sunete scurte repetate si destul de puternice care semanu cu zgomotele scoase de o jucarie de cauciuc (știți voi...).
Mentionez ca in începerea in care stătea azi s-a simțit miros de fum de afara. Oare a simțit focul si a scos aceste sunteți a avertizare? Sau nu are legătura?
Oare de ce a facut așa? Imi fac griji sa nu aiba vreo suferință.

Răspuns Câştigător
| chowchow12 a răspuns:

Buna! Nu te speria! Sigur e de la fum ori de la un zgomot puternic ori de la o miscare brusca... Sti tu... Ceva care ar putea sa o sperie. In general Chinchilele atunci cand se simt in pericol fac niste reactii ciudate. Daca vrei totusi sa eviti zgomotele acesteia poti sa ii pui in cusca o casuta speciala pentru rozatoare de la pet-shop. Astfel, atinci cand se simte amenintata sa aiba un locusor al ei unde sa se retraga. Asa ca nu iti mai face griji! E ok! happy