| NonZarek a întrebat:

Am nevoie urgent de un răspuns!

Ce medicamente, naturale sau nu îmi recomandați pentru calmarea intestinelor, mai exact, zgomotele lor, de foarte mult timp tot se aud zgomote și din ce în ce mai des în partea stânga de abdomen, și intestine. Cred ca stomacul și intestinele.

Se aud zgomote puternice și deranjante, ca și un chiorait, sau ca o apa tulbure, se aud aude stomacul si intestinele.

Va rog, medicamente care sa calmeze sunetele, am sub 18 ani, voi merge la medic dar pana atunci am nevoie de ceva care sa calmeze și sa pot merge la școală liniștit!
Am espumisan dar nu ma ajuta sincer la nimic, am primit o pastila pe baza de cărbune și și a făcut efectul total!
Țin sa menționez ca am și gaze, și scaunul mai ciudat, nu e forma normala.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tine o cura de curatire dietetica radicala!
1. In prima zi nu mananci NIMIC, bei doar ceai de musetel, neindulcit cu zahar.
2. In a doua zi dimineata bei tot ceai de musetel, la amiaza mananci 2-3 linguri de orez fiert foarte bine, putin sarat, iar seara mananci putina paine prajita cu ceai usor indulcit
3. Incepand din a treia zi incepi sa mananci usor, dietetic: branza de vaca, supa de legume, lapte acru sau iaurt, cu cate o mica feliuta de paine.
4. De la a patra zi poti relua incet mancarurile normale, dar evitand sa mananci mult din cele care produc gaze (fasole, varza) si care sunt greu digestibile (afumaturi, prajeli, etc.).

| Violleta2022 a răspuns:

Cumpara CARBUNE MEDICINAL ACTIVAT din farmacii.
Ia 1-2 capsule inainte de mesele principale.
Evita sa mananci fructe inainte de mesele principale cu mancare gatita, ca sa nu mai fermenteze in burta si sa produca gaze/
Fructele se mananca cu 2-3 ore inainte sau dupa mesele cu mancare.
Evita sa bei sucuri de orice natura, apa minerala sau carbogazoaa, energizante si bere, ca si acestea produc gaze foarte multe.
Eviat sa mananci sau sa bei sucuri cu citrice (portocale, lamai si mandarine) ca produc gaze.
Evita sa mananci fasole boabe, varza, mazare si cartofi - ca produc gaze.

| Denisa0954 a răspuns:

Continua sa iei pastile pe baza de cărbune activ (carbocit de ex) si mergi cand mai repede la doctor