| Numereal69ulfilas a întrebat:

Salut!
Cineva drag mie scrie poezii, aș vrea să le printez intr-o carte, un volum, ceva de genul ăsta, dar tipografiile au un numar minim de cărți printate per comandă, unde aș putea face asta? Pentru a nu construi personal cartea

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa formezi cartea electronic, in format PDF.
Daca vrei sa faci un singur exemplar de carte (sau doar un numar mic de exemplare, sub 10-20), atunci poti apela la un centru de copiere, volumele sa fie spiralate.
Daca vrei sa fie cu alt tip de coperta, atunci trebuie sa cauti un legator de carti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să publici o carte ai nevoie de un ISBN, pe care este dificil să îl obții singură. Astfel pentru ca să scoți o carte, ai nevoie de un contact cu o editură. Iar o editură îți va scoate cartea așa. Un număr de 10 exemplare reprezintă depozitul legal. Peste acestea, câte exemplare plătești atâtea scoți. Astfel dacă vrei 11, îți tipărește 11, la tipografia cu care lucrează ei. Dar. cu cât tirajul este mai mic, costurile per bucată sunt mai mari.

| Numereal69ulfilas explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru răspuns! Nu am precizat in post, greseala mea, nu vreau să o public, vreau sa printez o singură carte, pe care să o fac cadou autoarei, cu prefață, introducere, ceva mai personal, decât o adevărată publicare

| sadrian46 a răspuns (pentru Numereal69ulfilas):

Cum să faci cadou o carte autoarei, adică celei care a scris-o?
A publica o carte, înseamnă să faci publică o lucrare, adică să o pui de o manieră oarecare această carte la dispoziția unui public larg.
Iar ca să nu calce o lege, și să nu piardă bani, nici o tipografie nu îți va publica un exemplar unic dintr-o carte și fără ISBN. Costurile de tipărire, de a da la tipar o lucrare scrisă, sunt mari iar ele se acoperă din tipărirea a multe exemplare. Ce poți face. Cineva să o redacteze, ca pe o lucrare de diplomă, dta adaugi prefață, ceea ce dorești. Paginile redactate, bătute la mașină, le duci la o legătorie de cărți, și spui cum vrei să arate coperta, o legi. Ea arată ca o carte și o faci cadou.

| doctorandus a răspuns:

Lulu.com

| Eireann a răspuns:

Cauta un loc care leaga si coperteaza lucrari de licenta.