| MihaiAndronescu123 a întrebat:

Cum a fost creeat pitbull-ul?
Intrebarea 2(doar pentru cei care au avut pitt sau cane corso):
un cane corso ar putea bate un pitbull?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Pitt-ul este creat din bulldog si terrier. A ales terrier pentru agilitate,vanatoare, anduranta si tenacitate. Vroiam ca rasa sa aiba aptitudini pentru a rezista in bataia cu taurii, mistretii, etc.
Pitt-ul va invinge un cane corso. Daca reuseste din prima sa-l apuce de ceafa sau gat nu mai scapa cane corso, cu toate ca e mai inalt si mai greu decat un pitbull.

| MihaiAndronescu123 explică (pentru RedNose):

Mersi pentru raspuns!:D
Dar cand zici terrier te referi la asta:https://www.google.ro/......ps?/search
:|

| RedNose a răspuns (pentru MihaiAndronescu123):

Terrier este o tip de rasa. Rase de tip terrier pot fi:
-fox terrier
-westie
-bullterrier
-jack russel
-yorkie etc.

La pitbull s-a folosit old english terrier-ul, iar ca bulldog la folosit pe cel englez. Pe timpul acela bulldog-ul englez nu arata cum arata acum, era ceva mai inalt si nu chiar asa indesa, era gen bulldog american, doar ca era mai mic.

3 răspunsuri:
| MoxiMonny a răspuns:

Pittbull-ul este mult mai puternic decat cane corso.