| dan_4953 a întrebat:

Salut, de curand mi-am cumparat un acvariu cu pesti si nu stiu daca trebuie sa tin lumina aprinsa si seara la pesti.astept raspuns, va multumesc.

7 răspunsuri:
| msgirl a răspuns:

Nu neaparat... eu seara imi tzineam pestii p intunerik si nau patit nimic big grin

| emmaangel a răspuns:

Buna eu cand aveam le-am opus o lampa speciala in acvariu, si asa a fost cel mai bine( btw pentru a trai mai mult ar fi bine sa le iei si filtru de apa si pompa de aer si ceva de incalzit apa, asta mai mult iarna pentru ca atunci chiar daca e cald in apartament apa se raceste nu stiu de ce si pestii mor, iar daca ai chestia aia mentine o temperatura constanta, deci pesti nu isi schimba habitatul. Iale si astea pe langa lampa de lumina, asa mi-a zis mie vanzatoarea si doctorul de la pet shop si vei avea sigur niste pesti foarte frumosi, sanatosi si colorati[daca nu au lumina isi pierd culoarea]). P. S. lampa consuma mult, mai putin decat lumina de la bec...si trebuie sa ii ti exact cum i obisnuiesti la inceput pentru ca pestii mor in general din cauza schimbului de conditii climaterice. Sper ca ti-am fost de folos, si spor cu pestii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai betta nu trebuie pentru ca ii stresezi trebuie sa doarma 12 ore

| eewan a răspuns:

Eu lasam. dar nu e obligatoriuhappynu cred ca ii afecteaza. dar nu era o lumina puternica.

| gabitul a răspuns:

Paai...trebuie sa ii obisnuiest... o zi da... una nu.doua da. una nu.si tot asa.eu asa am facut si sunt sanatoshi tun

| anahy a răspuns:

Da trebuie sa ti si seara lumina aprinza.

| oana_2414 a răspuns:

Nu trebuie pentru ca pestii daca nu au momente seara de liniste o sa turbeze