| Nikolaus a întrebat:

Deci am un motan care face 5 luni pe 1 februarie. E foarte agitat si obraznic (rasa e Ragdoll). Pur si simplu te doboară psihic. Bun, se trezește pe la 1 noaptea sa manance, se culca și in cele mai fericite cazuri se trezește pe la 4 si 15 dimineata. Taică-meu se trezește la 5 sa duca la treaba. Deci eu pana la 5 nu mai dorm. Maicamea la 5 jumate... Ei bine in dimineata asta, dupa nici 5 minute de la plecarea lui maica-mea la serviciu (pe la 6 si 20), nici nu am reușit sa ma asez pe pat ca motanul se suie pe WC, sare pe o bucata de sticla prinsa de oglinda de la baie(pe care am diverse, pasta de dinți, pieptene, perii) si poc! Se doboara sticla aia. Da bine, nu se sparge doar aia, se mai desprinde si o bucata bună de sticla din oglinda mare. Motanul bineînțeles ca a tăiat-o de la fata locului. Cand vad ce a facut simt ca mor. O sun pe maica-mea sa se întoarcă de la scara sa strângă sticla si pleacă iar. Deci ea a zis ca de data asta ii zice lui taică-meu ca ea a stricat-o(apasand prea tare pe ea cand o curata) dar simte ca înnebunește. Daca afla taică-meu ca motanul a făcut face Wrestling cu el si il arunca de la 4.Deci eu nu știu ce sa mai fac. Normal ca doarme cu mine în camera ca daca il lasi pe hol/baie asta se întâmplă. Mai ramane sa dea dulăpiorul lui maicamea jos, dupa care sa cada pe wc și sa se rupa, si gata. Deci prima chestie de făcut e castrarea sigur. Ce Dumnezeu sa ii mai fac? Nu am mai văzut somn toata noaptea de 2 luni. Ce sa ii fac? Daca nu se calmează dupa castrare.

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Asa e cu animalele. De ce ti-ai luat animale daca nu pori sa te obisnuiesti cu ele? E adevarat ca nu toate sparg in halul asta, dar majoritatea fac macar o prostie de genul cand sunt pui. Vecina mea nu mai are nicio vaza intreaga. Si avea colectie de vaze!
Bataia si cearta nu vor ajuta la nimic. Pisicle sunt animale razbunatoare. O sa sparga mai rau daca te iei de el. Si oricum nu cred ca pe tine te pedepsesc ai tai cu bataia cand faci o prostie. Ti-am zis asta ca sa nu te iei dupa lidiuta.
Si asta ar trebui sa stie si tatal tau.
O sa se calmeze dupa castrare. Dar mie mi se pare ca e neastamparat din fire. Oricum supravegheaza-l si ai grija sa aiba jucarii cu care sa-si omoare timpul.
Cand da sa faca o prostie spune-i "NU". Si eventual ia-l frumos si arata-i o biluta sau ceva care sa-l atraga. Sa inteleaga ce are voie si ce nu are voie.

| karsivan a răspuns:

Se plictiseste nu are ce face, i-ai jucarii, joaca-te seara cu el pana pica lat cu o undita, cu un laser etc i-ai mingiute si soricei, inchide usa la baie dimineata, si inca ceva este copil si se joaca are multa energie, pe masura ce va creste nu o sa mai fie asa de zanatec, si aporo castrare nu-l face sa nu se mai joace doar nu mai are instinctul de imperechere, joaca ramine...

| TaekwondoGirl a răspuns:

Trebuie sa iI cumperi jucarii interactive si sa te joci cu el pana oboseste e 2 ori pe zi(o sa fie atat de obosit ca nu o sa se mai trezeasca noaptea). Acum e pui dar cand o sa creasca sa vezi ca nu o sa mai aiba atata energie. Deci, joaca-te cu el, castreaz-l si nu ii mai lasa mancare pe tipul noptii, ca de aia se trezeste.

| lidiuta a răspuns:

Si eu am un motan neastamparat ..iti sugerez sa-l bati si sa-l certi mai des.sal ti inchis cateva ore pe zi intr-o camera goala

| Kriss96 a răspuns (pentru lidiuta):

Retardo! De ce ti-ai mai luat motan? Trebuia sa-ti iei o jucarie sau un bibelou. Ti-ai luat motan ca sa-l rupi in bataie. Iti doresc sa patesti la fel! Sa te prinda unu pe strada sa te bata de sa-ti vina mintea la cap!