| Nikolaus a întrebat:

Eu nu mai suport pisica mea. Deci e ora 5 si 20 si eu scriu un mesaj pe TPU ca sunt treaz de la 2 noaptea. Deci am un ragdoll in varsta de 4 luni de aproximativ o luna. Deci de o luna nu imi aduc aminte sa fi dormit o noapte întreagă. Deci noaptea pe la 2 e scularea. Nu stiu, am 15 ani, am scoala, ma culc la 9 si tot nu dorm cat trebuie. Daca ii dau drumul in bucătărie/hol distruge tot... In camera rupe perdeala, se suie pe mobila, e belea. Imi vine sa ii tuf una da nu ma lasa inima. Sa il vand nici atata. Azi am sa încerc sa il tin treaz toata ziua, poate o dormi. Daca nu, ma arunc de la balcon. Niste sfaturi va rog?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O duci la veterinar sa o castreze/sterilizeze---ii va scadea gradul de hiperativitate. Pana atunci, oboseste-o numai in timpul serii---joaca-te cu ea mult timp, pune-i la dispozitie jucarii si nu o lasa sa motaie seara.
Citeste despre "sterilizarea pisicii" :http://www.pisicata.ro/sterilizarea-pisicii

| necdannec a răspuns:

Interesanta abordare laughing : "Azi am sa încerc sa il tin treaz toata ziua, poate o dormi. Daca nu, ma arunc de la balcon. Niste sfaturi va rog? "
Sfat nr 1:
Innainte de a te arunca de pe balcon verifica sa nu cazi cumva pe vreun trecator, ar fi pacat sa mai ranesti pe cineva din cauza pisicii.
Sfat nr 2
Fa-i pisicii culcus in baie si asigurate ca are in cosuletul in care doarme o sticla de 2 Litri de apa fierbinte acoperita cu un prosop sau ceva moale (pisica va considera ca e mama ei si se va linisti singura )
Sfat nr 3
La varsta de 4 luni o felina nu are cum sa fie "cuminte". Asa ca daca tot esti hotarat sa patrezi pisica trebuie sa mai ai putina rabdare sa mai creasca sa fie asa cum iti doresti.
Sfat nr 4
Nu incerca sfat nr 1. Sa fii sigur ca am glumit.In mod normal inainte de a deschide gura (inainte de a scrie o prostie ) verifica daca si creierul este conectat. Succes.

| OoBunnyoO a răspuns:

Ideea ta este buna. Nu trebuie chiar sa il tii treaz toata ziua, pentru ca il vei extenua si daca faci asta des, ii va dauna sanatatii. Incearca sa te joci cu el in marea parte a zilei, pentru a nu apuca sa doarma foarte mult. Tine-l activ in special atunci cand vine vremea lui de somn.
Pisicile oricum asa sunt programate, sa fie active in timpul noptii, pentru ca sunt pradatoare. De aceea, trebuie sa ii fortezi acest program.
Dupa cateva saptamani sau luni, in care l-ai tinut treaz ziua, va reusi sa se invete sa doarma in timpul noptii. Insa trebuie sa fii persistent.
Cu timpul, nu va mai fi asa de activ, insa pana atunci trebuie sa il obisnuiesti cu acest program.
Iar despre castrare, este inca devreme sa pui problema asta. Pisicile se castreaza cel mai devreme la 7 luni, mai tarziu insa si asta va ajuta ca pisica ta sa fie mai linistita.

| thegatekeeper a răspuns:

Stiu cum e. Am trecut prin aceeasi situatie cu pisica mea (care nu e de rasa). E firesc sa se trezeasca si sa te trezeasca noaptea, fiindca sunt animale crepusculare si au un program de somn diferit fata de cel al nostru. Oricat de mult te-ar tenta sa o bagi in seama sau sa te joci cu ea cand te trezeste, va trebui sa o ignori. O alta solutie ar fi sa ii amenajezi un loc unde sa doarma intr-o camera in care nu mai doarme alta persoana (cum ar fi pe hol) si sa scoti toate obiectele pe care s-ar putea sa le "devasteze" din acea camera. Ii poti lasa cateva obiecte cu care sa se joace, un bol cu apa si unul cu mancare. Va face destul de urat initial, dar se va obisnui, cu timpul. A durat cateva saptamani cu a mea, dar a functionat. Si e o idee buna sa te joci cat mai mult cu ea ziua, pentru a fi ami obosita noaptea, dar nu va merge intotdeauna.