| mariusgone a întrebat:

Salut, este vreun veterinar sau cineva care se pricepe la animale? AM NEVOIE URGENTA de un sfat...

am o catelusa de talie mica (pechinez), are doar 1 luna jumatate i-am facut deparazitarea, dar nu stiu ce se intampla, la 12 era Ok, se juca si acum nu se mai ridica in picioare! Din ce cauza? ce pot face acum urgent? pana maine cand o voi duce la veterinar daca mai traieste...

Răspuns Câştigător
| NAMOLOS a răspuns:

Dai repede lapte dulce cu un catel de usturoi pisat sa bea, cat poate ea

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu te mai lua dupa leacuri babesti! Nici lapte cu usturoi ca asta e tratament pentru copii, nu pentru catei. Eu am avut o catelusa rasa yorkshire terrier. Era micuta, am cumparat-o cam cand era la al 2-lea vaccin. Era foarte voioasa, manca se juca, crestea, dar nu lua in greutate, fata de baiat care se ingrasa vazand cu ochii. A venit vremea celui de-al 3-lea vaccin. Am fost la veterinar, i-a facut vaccinul apoi a urmat si pastila (deparazitarea interna). S-a jucat toata seara, a mancat, iar a 2-a zi deja nu mai avea pofta de mancare, o durea burtica ingrozitor, se vaieta, nu isi gasea locul. avea limbrici. A mai fost deparazitata de cei de la care am luat-o, ca asa scria in carnetul de sanatate. Spre seara am sunat veterinarul, si mi-a spus sa iau urgent enteroguard(de la farmacia veterinara care cu siguranta ii facea bine), scobutil(de la farmacia umana, in caz ca vomita des), metoclopramid- asta nu mai stiu exact pentru ce. Am fost seara repede la cabinet cu ea pentru ca nu mai gaseam farmacia veterinara deschisa. I-a facut o injectie.el stie ce, mi-a mai dat cateva sfaturi. si ca sa o scurtez, pana dimineata a murit. Nu am mai apucat sa ii iau nimic. Am dat vina pe medic, si pe mine totodata pentru ca stiam ca pastila se da tot timpul inainte de vaccin ci nu dupa, ci nu toate odata! Asa ca atentie la lucrurl acesta. Daca veterinarul tau face asta nu-l lasa! Asa ca sufletelul meu drag s-a dus, in bratele mele, sper ca il poti recupera pe al tau, cu pastile prescrise de medic ci nu leacuri babesti! Rasa yorkshire terrier e o rasa foarte sensibila, nu are voie paine ca se umfla, nu are voie alune ca paralizeaza, dulciuri si asa mai departe. Am respectat cu sfintenie toate astea, dar se pare ca nu a fost de ajuns. Sper din suflet sa iti traiasca si sa te bucuri de ea happy Multa sanatate!

| EvolutionDeejay a răspuns:

Atentie la ce a mancat. apoi daca te asiguri ca nu a mancat nimic periculo ce stiu eu de ex; daca stai la casa mancare de sobolani sau soareci deci trebuie sa fi sigur de asta. in caz ca a mancat te duci si iei apa oxigenata si ii dai sa inghita si o sa vezi ca la sfarsit dupa ce o sa beie ceva apa (oxigenata) o sa vomite tot ce a mancat apoi daca nu vezi nimic ce ti se pare rau ii dai din jumate de antibiotic de adulti orice si ast. pana maine ok. doar cu atat te pot ajuta deocamdata. apoi maine dimineata daca nu isi revine fugi la Veterinar. ok
sper ca o sa iti fiu de ajutor si sa nu fie altceva mai grav de atat.

| mariusgone explică:

Multumesc amandurora...nu a mancat nimic ce i-ar putea face rau, a mancat paine cu ciorba si a baut doar apa prospata. O sa incerc varianta lui @NAMOLOS pentru ca nu am cele necesare pentru varianta lui @EvolutionDeejay