| CohanIrina a întrebat:

Am o întrebare. Deci am o cățelușă de talie mică, găsită acum o lună. Cred că are până într-un an. Deparazitarea internă i-am făcut-o după aproximativ 2 săptămâni după ce a fost găsită, iar săptămâna viitoare vreau să îi fac vaccinul, și mă întrebam dacă este vreo problemă având în vedere că deparazitarea am făcut-o mai demult.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu e nicio problema, chiar e indicat sa se faca intai deparazitarea interna ( si sa se verifice daca nu are viermisori, daca are se mai face inca o deparazitare interna), si apoi vaccinurile.
Primele vaccinuri si vaccinurile anuale nu se fac decat daca s-a facut deparazitarea interna intai si nu se fac daca animalul este bolnav sau cu stare generala proasta.