| skl95 a întrebat:

Salut. Îmi doresc sa creez o echipa pentru un desene animat. Voiceoveri avem, idei pentru desene avem, scenariul acestui desene e creat deja. Am nevoie va rog măcar de un desenator pentru acest proiect. Va mulțumesc și aștept un răspuns cât mai rapid. Dau și funda celor care se baga în proiect sau ma indruma.

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Deci ai totul, mai putin pe cei care trebuie sa execute 90% din munca.

Intrebarea esentiala este: Ai si buget?
Nu de alta, dar desenatorii si animatorii nu muncesc pe gratis, iar cei cu adevarat buni au si tarife pe masura.

| skl95 explică (pentru johnnny123):

Eu ma gandeam la un proiect de Youtube pentru inceput, sunt la inceput de drum cu asa ceva, nu am buget. Daca strangem abonati si vizualizari multe vin si banii.

| johnnny123 a răspuns (pentru skl95):

Deci tu practic garantezi munca, nu si banii. Ma indoiesc ca un om talentat va fi dispus sa munceasca pentru tine in conditiile astea.

Daca tot risca sa munceasca degeaba, de ce nu si-ar face desenele animate pe cont propriu, iar in caz ca are succes sa ia el toti banii? Ce nevoie ar avea de tine?

| skl95 explică (pentru johnnny123):

Mi se pare ca nu te uiti in jur si sa vezi ca unele proiecte sunt doar din placerea de a oferii ceva frumos copiilor iar restul vine ca un bonus. Eu nu urmaresc banii ci vreau sa creez un continut frumos pentru copii. Si tu ziceai sa isi faca el un desen, da adevarat munca mai grea e desenul dar daca cel ce deseneaza nu are idee de poveste degeba stie sa deseneze asa ca eu zic sa nu mai comentezi in necunostiinta de cauza.

| johnnny123 a răspuns (pentru skl95):

Eu cred ca sunt cam de o mie de ori mai in cunostinta de cauza decat tine. Iar spre deosebire de tine, eu inteleg volumul de munca, expertiza, timpul si costurile necesare pentru a produce o animatie.

Ai facut in viata ta o animatie complexa de 5 secunde ca sa intelegi ce presupune? Ceva imi spune ca nu.

Dar nu te opresc eu sa incerci sa convingi oamenii sa munceasca degeaba... Mai ales daca zici ca ai un scenariu fantastic, si am incredere deplina in expertiza ta de scenarist.

| skl95 explică (pentru johnnny123):

Vad ca tu nu pricepi nimic. Am zis eu ceva de bani sau de munca degeaba? Tu nu ai auzit de satisfactia de a face niste copii fericiti prin munca ta? Tu numai la bani te gandesti. Data viitoare cand mai faci un comentariu eu zic sa il gandesti mai bine data viitoare pentru ca eu nu ma gandesc la bani iar acest anunt a fost facut pentru persoane la fel de pasionate ca mine.

| johnnny123 a răspuns (pentru skl95):

Tu nu te gandesti la bani pentru ca nu tu va trebui sa muncesti sute de ore la desene si la animatii.

Un desenator/animator care este capabil sa faca acele animatii nu face munca voluntara pentru ca TU iti doresti sa ai satisfactia de a face niste copii fericiti.

Dar asa este, eu nu pricep nimic.

| skl95 explică (pentru johnnny123):

Eu nu stiu ce tot comentezi atat, daca nu iti convine ce intreb si ce fac eu esti liber sa pleci. Acest anunt e pus pentru persoanele doritoare sa facem un proiect frumos pentru copii.

| johnnny123 a răspuns (pentru skl95):

Comentez pentru ca TPU este un site de intrebari si raspunsuri, nu este un site de anunturi.

In plus, nu vad sa se inghesuie voluntarii pentru proiectul tau. Eu am incercat sa-ti explic de ce.

| skl95 explică (pentru johnnny123):

Daca fondatorii nu au sters mesajul meu inseamna ca e totul e ok.