| ThePowerlifter a întrebat:

Imi puteti spune care caine este mai destept dintr-un maidanez si un caine de rasa? In general vreau sa stiu. Daca puteti, explicati.

Răspuns Câştigător
| Arcani a răspuns:

Depinde cum o iei un caine de rasa poate fi dresat mai usor iar cel maidanez mai greu insa cel maidanez trebuie sa fie foarte destept ca sa supravietuiasca in lume fara stapan pe cand cel de rasa nu cred ca s-ar descurca la fel de bine ar fi pierdut invatat mereu cu mancare afectiune distractie.Parerea mea

| ThePowerlifter explică (pentru Arcani):

Mersii mult big grin

| RedNose a răspuns (pentru Arcani):

Nu orice rasa poate fi dresata usor, de ex basset hound este o rasa foarte greu de dresat. Un caine de rasa nu inseamna ca e si usor de dresat, sunt rase care sunt usor de dresat(border collie-cel mai destept caine fiindca este usor de dresat si imediat intelege ce vrei de la el), dar si rase care sunt greu de dresat. Avantajul cainilor de rasa este ca sti de fiecare rasa in parte daca este sau nu usor de dresat, pe cand la un caine maidanez nu vei sti cum va fi.

6 răspunsuri:
| JustBlack92 a răspuns:

Cel de rasa este mai destept, cel de rasa poti sa il dresezi, pe cand cel maidanez e ma greu sa il dresezi!

| Andaw a răspuns:

Nu conteaza care e mai destept, amandoii pot fii, cainii sunt aproape toti la fel

| NicollNikkyKv a răspuns:

Ambii..pt ca amandoi sunt caini nu conteaza daca unul este de rasa si unul maidanez. ambii sunt destepti, daca vrei sa dresezi un caine maidanezi si pe el il poti dresa la fel ca pe unul de rasa.

| gabigabiblue a răspuns:

Cel maidanez e mai destept deoarece e invatat sa se descurce singur o pe cand unui caine de rasa i se ofera totul pe tava. e ca un marinar naufragiat pe o insula si un mare profesor: amandoi stau pe acea insula dar naufragiatul va supraviestui mai mult...