| RaresLow a întrebat:

Salut ma tot cert cu un prieten a cui caine e mai indeligent tinand cont ca eu am un Giobanesc German(Caine Lup) si el are un Rottwailer!
ajutati-ma cu o parere

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare are inteligența sa, important este dresajul!
Pa, pa.

| anad a răspuns:

Chiar daca, dupa unele statistici, se spune ca Rottwailer-ul este mai inteligent este o regula generala. In particular depinde cu ce este inzestrat cainele de la nastere si felul cum este dresat si ingrijit. Noi avem o catelusa maidaneza care este mult mai inteligenta decat celalalt caine, cokerul.

| Ancutsa a răspuns:

Buna!
Din cate stiu eu, Ciobanesc German e mai inteligent si mai frumos big grin dar nici Rottweiler-ul nu e prea departe de asta.
Nu va m-ai certati pentru un nimic. oh go on

| dany1219 a răspuns:

Din cate stiu la ora actuala ciobanescul e pe primul loc...si rottwailerul e pe locul doi, asta iti spun pentru ca si eu am avut un rottwailer si am citit si carti pe subiectul asta.

| pinkpupix a răspuns:

In primul rand ce semeni aia culegi! Conteaza foarte mult educatia de care are parte un caine. Este adevarat ca ciobanescul german sta in fruntea clasamentului, dar nu este un criteriu general valabil.

| alecsutza_4184 a răspuns:

Pai depinde de cum este dresat fiecare